Avrupa İlaç Ajansı: Sıra dışı kan pıhtılaşması AstraZeneca aşısının nadir görülen bir yan etkisi

  • Nick Triggle
  • Sağlık Muhabiri
Clinical Pharmacist Ellie Morton prepares to administer the Oxford AstraZeneca COVID-19 Vaccine at the community vaccination centre at Kingston University's Penrhyn Road campus on March 12, 2021

Kaynak, Getty Images

Avrupa İlaç Ajansı (EMA), sıra dışı kan pıhtılaşmasının AstraZeneca'nın geliştirdiği koronavirüs aşısının nadir görülen bir yan etkisi olarak kaydedilmesi gerektiğini aktardı.

EMA, onlarca vakayı inceledikten sonra aşının yararlarının risklerinin önüne geçtiğini de vurguladı.

Vakalar ve aşı arasında kesin bir bağlantı bulunamadığı aktarılırken çoğu vaka 60 yaş altındaki kadınlarda görülse de erkeklerde de nadir olarak bu yan etkiye rastlandığı belirtildi.

Kurum, 86 kan pıhtılaşması vakasını inceledi. AB bugüne kadar 20 milyonun üzerinde kişiyi aşıladı.

EMA Genel Müdürü Emer Cooke, düzenlediği basın toplantısında kan pıhtılaşmasının çok nadir de olsa bütün yaşlarda, kadın ve erkeklerde görüldüğünü aktararak herhangi bir yaş, cinsiyet ya da tıbbi geçmiş bağlantısının bulunamadığını belirtti.

Cooke, güvenlik komitesinin AstraZeneca aşısının Covid-19'u önlemekte yararlı olduğunu, ağır hastalanmaları, hastanelere yatmayı engellediğini ve hayat kurtardığını bulduğunu ekledi.

AstraZeneca da aşı ve vakalar arasında bir bağlantı bulamadıklarını aktarmıştı.

EMA, tek makul açıklamanın bağışıklık sisteminin verdiği bir tepki olabileceğini ifade etti.

AB sağlık bakanları toplanarak bu bulguları tartışacak.

İngiltere'de 30 yaşın altındakilere alternatif aşı hakkı verilecek

Diğer yandan İngiltere'de AstraZeneca Covid aşısı ve nadir görülen kan pıhtılaşması arasındaki bağa yönelik artan kanıtlar üzerine, aşı tavsiye kurulu 30 yaş altına alternatif aşıların önerileceğini duyurdu.

Ülkenin ilaç denetleme ve onaylama kurulumu MHRA, Mart sonu itibariyle İngiltere'de AstraZeneca aşısı olan 79 kişide kan pıhtılaşması görüldüğünü ve bunların 19'unun hayatını kaybettiğini açıkladı.

Kuruluş, buna aşının yol açtığına yönelik bir kanıt olmadığını söylemekle birlikte, aradaki bağın güçlendiğini bildirdi.

MHRA, yan etkilerin çok nadir görüldüğünü ve aşının etkinliğinin kanıtlandığını, bunun da çok büyük bir çoğunluk için aşıyı yaptırmanın yararlı olacağı anlamına geldiğini kaydetti.

Ancak kuruluş, Covid riski çok daha düşük olan gençlerde bu dengenin farklılaştığını belirtti.

MHRA'nın bu değerlendirmesinin ardından, hükümetin aşı tavsiye kurulu JCVI, 18-29 yaş arasındakilere mümkün olduğunca farklı bir Covid-19 aşısı önerilmesini tavsiye etti.

İlk doz aşılarını AstraZeneca olanların ikinci dozlarını da bu aşıdan olmaları gerektiği kaydedilirken, sadece ilk dozun ardından nadir görülen kan pıhtılaşması yaşanan vakalarda, ikinci dozun yapılmayacağı bildirildi.

Kan pıhtılaşmasına yol atabilen kan hastalıkları olanların ise olmadan önce aşının fayda ve zararlarını doktorlarıyla değerlendirmeleri tavsiye edildi.

Pıhtılaşmanın görüldüğü vakaların yaklaşık üçte ikisi kadın ve hayatını kaybedenler de 18 ila 79 yaşında.