Prens Philip için dünyanın dört bir yanından başsağlığı mesajları verildi

Prince Philip, 2017'de İspanya Kraliçesi Letizia'yla birlikte.

Kaynak, Reuters

Fotoğraf altı yazısı,

Prince Philip, 2017'de İspanya Kraliçesi Letizia'yla birlikte.

Dünya genelinde kraliyet aileleri, eski ve görevdeki devlet ve hükümet başkanları, Prens Philip'in 99 yaşında ölümün ardından taziye mesajları yolladı.

Avrupa'daki Kraliyet ailelerinin dışında, çok sayıda İngiliz Uluslar Topluluğu üyesi ülkenin liderleri Prens Philip'in istisnai kamu hizmetini övdü ve görev, azim ve Kraliçe 2. Elizabeth'e bağlılıkla geçen yaşamını andı.

ABD Başkanı Joe Biden de başsağlığı mesajı yollarken "İngiltere halkı, İngiliz halkı ve ailesine" olan bağlılığını, ayrıca İkinci Dünya Savaşı sırasındaki hizmetlerini, çevre sorunlarına verdiği desteği ve gençlere ilham vermesini övdü. Donald Trump, Barack Obama ve Gorge W. Bush da başsağlığı mesajları yayımladı.

Kaynak, PA Media

Fotoğraf altı yazısı,

Barack Obama da Prens Philip için bir taziye mesajı yaylımadı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de, Prens Philip'in ölümü dolayısıyla Kraliçe İkinci Elizabeth'e bir taziye mesajı gönderdi.

Prens Philip'in ölümünden duyduğu derin üzüntüyü bildiren Putin, İngiltere'nin modern tarihinde birçok önemli olayın Prens Philip ile anıldığını, Prens'in İngiliz toplumundan ve diğer uluslardan saygı gördüğünü belirtti.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Prens Philip'in "Almanya'yla dostluğu, açık sözlü doğası ve görev duygusunun unutulmayacağını" söyledi. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da Prens Philip'in "örnek gösterilecek bir yaşam sürdüğünü" belirtti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da Twitter hesabından bir taziye mesajı paylaştı ve "Ülkem ve Türk halkı adına en derin başsağlığı dileklerini sunuyorum. Kraliyet Ailesi ve Birleşik Krallık halkının acısını paylaşıyorum" dedi.

Avustralya Başbakanı Scott Morrison da Prens Philip'in anılarının her zaman kendisinin samimi, özel, güçlü ve özgün kişiliğini hatırlatacağını söyledi. Morrison, Pazar günü Başkent Sydney'de bir kilisede düzenlenecek "Kraliçe ve Kraliyet ailesi için dua" törenine katılacak.

Pazar günü düzenlenecek Prens Philip'i anma törenine katılacak olan Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, Dük'ün Hillary Ödülleri sayesinde ülkede binlerce gencin hayatlarını değiştiren zorluklarla başa çıktığını söyledi.

Kanada Başbakanı Justin Trudeau, taziye mesajında "Dük hem ülkemizin hem dünyanın sosyal yapısına çok büyük katkılarda bulundu" ifadelerini paylaştı.

Kraliyet ailelerinden mesajlar

Prens Philip'in Avrupa'daki çok sayıda mevcut ve eski Kraliyet ailesiyle kan bağı bulunuyor ve birçoğu da başsağlığı mesajları gönderdi.

Kaynak, Prince Philip

Fotoğraf altı yazısı,

Prince Philip, 2013'te Belçika'daki 1. Dünya Savaşı anma törenine katılmıştı.

İspanya Kralı Felipe ve Kraliçesi Letizia yolladıkları telegrafta "Lilibet teyze (Prens'in Kraliçe Elizabeth'i çağırdığı isim) ve Sevgili Amca Philip'e tüm sevgilerimizi yolluyoruz. Onunla paylaştığımız anları, hizmet mirasını, Kraliyet ve Birleşik Krallık'a sizin yanınızdaki bağlılığını hiç unutmayacağız" denildi.

İsveç Kralı Carl Gustaf, Dük için, "Ailemiz için yıllarca büyük değer verdiğimiz, harika bir arkadaştı" sözlerini sarf etti.

İsveç Kraliyet Ailesi Sözcüsü Margareta Thorgren ise BBC'ye yaptığı açıklamada, Kral'ın ve Dük'ün İngiltere'de bir gemi yolculuğunu yaptığını söyledi ve ekledi: "Bu, aralarındaki büyük dostluğun başlangıcıydı."

Hollanda Kraliyet Ailesi, Prens Philip'i büyük bir saygıyla andıklarını söyledi. Yapılan açıklamada şu sözler yer aldı:

"Uzun yaşamını İngiliz halkının hizmetine, birçok görev ve sorumluluğa adadı. Parlak kişiliği unutulmayacak bir izlenim yarattı."

54 ülkeden oluşan İngiliz Uluslar Topluluğu'ndan da taziye mesajları geldi.

En uzun süre görev yapan kraliçe eşi

Buckingham Sarayı, dün Kraliçe İkinci Elizabeth'in eşi Prens Philip'in 99 yaşında hayatını kaybettiğini açıklamıştı.

Buckingham Sarayı'ndan yapılan açıklamada, "Kraliçe İkinci Elizabeth, büyük bir üzüntüyle sevgili eşi Edinburgh Dükü Prens Philip'in hayatını kaybettiğini açıklamıştır. Ekselansları, Windsor Kalesi'nde huzurlu bir şekilde yaşamını yitirdi" denildi.

İngiltere tarihindeki en uzun süre hizmet veren Kraliçe eşi olan Prens Philip, hastanede bir ay süren tedavisinin ardından 16 Mart'ta Windsor'a dönmüştü.

Başbakan Boris Johnson, Prens Philip'in "hayatının sayısız gence ilham olduğunu" söylemiş ve Başbakanlık'ta bir açıklama yapan Johnson, "Kraliyet Ailesi'ni ve monarşiyi yönlendirerek bu kurumun ulusal hayatımızın dengesi ve mutluluğu için tartışmasız bir şekilde hayati kalmasına yardımcı oldu" demişti.

Kaynak, Reuters

Fotoğraf altı yazısı,

Buckingham Sarayı çalışanları, Prens Philip'in hayatını kaybettiği notunu parmaklıklara asmak üzere getiriyor.

Çiçekler bırakıldı

Buckingham Sarayı'ndaki bayrak yarıya indirilirken, sarayın kapısına Prens Philip'in öldüğünü bildiren bir duyuru asıldı.

Halk sarayın dışına, nergisler, güller ve zambakların da bulunduğu çiçekler koyarken, yüzlerce kişi saygılarını sunmak için Windsor Kalesi'ne gitti.

Ancak hükümet halka, koronavirüs salgını nedeniyle toplanmama ve kraliyet konutlarının önüne çiçekler bırakılmaması çağrısı yaptı.

Prens Charles, babası Prens Philip'in ölümüyle ilgili İngiltere'den, İngiliz Milletler Topluluğu'ndan ve dünyanın başka yerlerinden çok sayıda "dokunaklı" başsağlığı mesajının geldiğini, bunların ailesini bu zor dönemde ayakta tutacağını söyledi ve mesaj gönderenlere teşekkür etti.

Prens Philip'in cenazesi Windsor'daki St George Kilisesi'nde yapılacak, ancak koronavirüs salgını nedeniyle cenaze düzenlemelerinin değiştirileceği belirtildi.

Ayrıca cenazenin, bir devlet töreni olmayacağı ve katafalka konulmayacağı vurgulandı.

Ancak Prens Philip'in bedeni tören öncesi hem gelenekler hem de vasiyetine uygun olarak Windsor Kalesi'nde bekletilecek.

Kaynak, Tim Graham/PA

Devlet töreni olmayacak

Buckingham Sarayı, Prens Philip'in cenaze töreninin 17 Nisan Cumartesi günü Windsor'da düzenleneceğini açıkladı.

Bir saray sözcüsü, devlet töreni değil, "Prens Philip'in isteklerini fazlasıyla yansıtan bir kraliyet töreni" olacağını söyledi.

Cenaze töreni, İngiltere saatiyle 15.00'te başlayacak ve televizyonlardan canlı yayınlanacak.

Prens Charles da dahil olmak üzere Kraliyet Ailesi'nin üyeleri cenazenin arkasından yürüyecek. Kraliçe Elizabeth ise cenaze töreninin düzenleneceği Windsor Kalesi'ndeki St George Şapeli'ne ayrı bir şekilde gidecek.

Dük'ün cenazesinin taşınacağı tabut, Dük'ün de tasarıma katkıda bulunduğu modifiye edilmiş bir Land Rover'ın üzerinde duracak ve Windsor Kalesi'nin "devlet girişi"nden geçilecek.

Saray'ın açıklamasına göre Başbakan Boris Jonhson'ın tavsiyesi üzerine sekiz gün boyunca yas ilan edilmesini kabul eden Kraliçe, bu sebeple 17 Nisan'da cenaze töreninin yapılmasını kabul etti.

Edinburgh Dükü Prens Philip'in 17 Nisan'da Windsor'da düzenlenecek olan cenaze törenine katılacak isimler de belli olmaya başladı.

Perşembe günü tam listenin paylaşılacağı katılımcılar arasında Sussex Dükü Harry de var.

ABD'de eşi Meghan Markle ve oğlu Archie ile Los Angeles şehrinde yaşayan Prens Harry, cenaze için Windsor'a gitmek üzere hazırlıklara başladı. Ancak yaz aylarında doğum yapması beklenen hamile eşi Meghan Markle, doktor tavsiyesiyle cenaze törenine katılmayacak.

30 katılımcının yer alacağı listede Dük'ün çocukları ve torunlarının yer alması bekleniyor. Prens Philip'in Charles, Anne, Andrew ve Edward isimli dört çocuğu ve sekiz torunu var. Prens Andrew dışındaki diğer çocukları ve beş torunu evli.

Başbakan Boris Johnson'ın "daha fazla aile üyesinin katılabilmesi için" cenaze törenine katılmayacağı açıklandı.

Şapel'de cenaze törenini uygulayacak olan iki din adamının, koronavirüs kısıtlamaları sebebiyle 30 kişiyle kısıtlanan davetli listesinde yer alması beklenmiyor. Törenin şapele girişe kadar olan kısmının sekiz dakika sürmesi planlanıyor.

Bu arada cenazeden sonraki günün sabahına dek, Birleşik Krallık'taki tüm kamu binalarında bayraklar yarıya indirilecek. Sadece Kraliçe'nin bulunduğu Windsor Kalesi'ndeki bayrak yarıya indirilmeyecek şu bu bayrak, egemenliği simgeliyor.

Edinburgh Dükü'nün anısına Birleşik Krallık'ın çeşitli şehirlerinde (Londra, Edinburgh, Cardiff ve Belfast) ve Cebelitarık'ta, Cumartesi günü yerel saatle 12.00'de 41 top atışı yapıldı. Top atışları, donanmaya ait HMS Diamond ve HMS Montrose gemilerinden de aynı anda yapıldı.

Koronavirüs önlemleri dolayısıyla halka top atışlarını evlerinde canlı yayında izlemeleri çağrısı yapıldı.

Prens, Prenses Elizabeth ile kraliçe olmadan beş yıl önce 1947 yılında evlendi, en uzun süreli kraliyet eşi oldu.

Edinburgh Dükü, tedavi nedeniyle bir ay kaldığı hastaneden Mart ayında taburcu edildi.

Londra'da bulunan St Bartholomew's'ta daha önceden de var olan bir kalp hastalığıyla ilgili bir operasyon geçirdi.

Prens Philip ve Kraliçe'nin dört çocuk, sekiz torun ve 10 torun çocuğu vardı.

İlk oğulları, Galler Prensi Charles 1948 yılında doğdu, onu 1950 yılında kız kardeşi Prenses Anne izledi, York Dükü Prens Andrew 1960 yılında, Wessex Kontu Prens Edward 1964 yılında dünyaya geldi.

Prens Philip, Yunan adası Korfu'da 10 Haziran 1921 yılında dünyaya geldi.

Babası, Yunanistan Kralı Birinci George'un küçük oğlu Yunanistan ve Danimarka Prensi Andrew idi.

Annesi Prenses Alice ise Lord Louis Mountbatten ile Kraliçe Victoria'nın torununun kızının kızıydı.