Gine'de ordu yönetime el koydu, Cumhurbaşkanı Alpha Conde ev hapsinde

President Alpha Condé was captured on Sunday

Kaynak, EPA

Batı Afrika ülkesi Gine'de ordu yönetime el koydu. 83 yaşındaki Cumhurbaşkanı Alpha Conde'nin ev hapsinde olduğu açıklandı.

Askeri yönetim tüm valileri görevden aldı ve onların yerlerine komutanları atadı.

Ülkede ayrıca süresiz sokağa çıkma yasağı ilan edildi ve tüm sınırlar bir haftalığına kapatıldı.

Gine'den ayrılmaları yasaklanan bakanlardan resmi araçlarını orduya teslim etmeleri istendi.

Kendilerini Ulusal Uzlaşma ve Kalkınma Komitesi olarak tanımlayan darbeci askerler, anayasanın askıya alındığını, daha kapsayıcı bir yeni anayasa için istişareler yapılacağını duyurdu.

Darbecilerin lideri Özel Kuvvetler Komutanı Albay Mamady Doumbouya, yolsuzluklara ve kötü yönetime son vermek için harekete geçtiklerini söyledi.

Mamady Doumbouya "Cadı avı başlatmayacağız" dedi, geçiş sürecini yönetecek yeni hükümetin önümüzdeki haftalarda kurulacağını belirtti.

Kaynak, Guinea TV

Fotoğraf altı yazısı,

Darbe yaptığını duyuran askerler, ülkedeki yolsuzluğu ve yoksulluğu gerekçe gösterdi.

Darbe yapan askerler, tüm bakanlardan ve ülkenin önde gelen siyasetçilerinden bugün organize edecekleri bir toplantıya katılmalarını istedi.

Devlet televizyonundan yapılan açıklamada, davetli olup toplantıya katılmayan herkesin "isyancı" olarak görüleceği belirtildi.

Birleşmiş Milletler (BM) ve Afrika Birliği ise Gine'deki darbeyi kınadı.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ve Afrika Birliği, 83 yaşındaki Cumhurbaşkanı Conde'nin derhal serbest bırakılmasını istedi.

Kaynak, Getty Images

Fotoğraf altı yazısı,

Alpha Conde'nin üçüncü dönemde aday olması ülkede tartışma yaratmıştı.

Türkiye'den kınama

Türkiye Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada ise "Gine'de meydana gelen darbe girişimini ve Cumhurbaşkanı Alpha Conde'nin alıkonulmasını kınıyor ve derin endişeyle karşılıyoruz" ifadelerini kullandı.

Açıklamada ayrıca şu ifadeler yer aldı:

"Türkiye, seçimle işbaşına gelen hükümetlerin yasa dışı yollarla değiştirilmesine yönelik teşebbüslerin karşısındadır.

"Dost ve kardeş Gine'de anayasal düzenin süratle yeniden tesis edilmesi, Cumhurbaşkanı Conde'nin derhal serbest bırakılması yönündeki güçlü beklentiler" ifade edildi.

Açıklamada, "Türkiye, içinden geçtiği bu zor ve hassas dönemde dost ve kardeş Gine'nin yanında olacaktır" ifadesi kullanıldı.

2011'de darbe girişimi

Doğal kaynakları bakımından zengin bir ülke olan Gine, yıllar süren iç kargaşa ve yönetim boşluğu nedeniyle dünyanın en yoksul ülkelerinden birisi haline geldi.

Cumhurbaşkanı Alpha Conde'ye karşı, 19 Temmuz 2011'de de darbe girişiminde bulunulmuş ve konutuna roketli saldırı düzenlenmişti.

Conde, 18 Ekim 2020'de yüzde 59,49 oy alarak 3'üncü kez cumhurbaşkanı seçilmişti.

Cumhurbaşkanının en fazla 2 dönem üst üste görev yapabildiği ülkede 2. dönemi Aralık 2020'de sona eren Conde'nin üçüncü dönem de seçilebilmesine imkan sağlayacak anayasa değişikliği referandumu 22 Mart 2020'de yapılmıştı.