Gülen uluslararası basına konuştu: Hep darbelerin karşısında oldum

Telif hakkı Reuters

Fethullah Gülen Pensilvanya'da kaldığı malikanede, uluslararası basından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Gülen, darbe girişimiyle ilgisi olmadığını söyledi.

Gülen, "Bu teşebbüste takipçilerinizin rolü oldu mu sorusuna" şu cevabı verdi:

"Bu takipçileri tanımam lazım ki rolleri olup olmadığını bileyim.

"Kimdir? Acaba birilerine karşı alerji duyan insanlar mı? Aynı zamanda onlara karşı alerji duyarken ondan dolayı, onların dışında başkalarına, bu CHP'ye de olabilir, MHP'ye de olabilir, size de olabilir, sempati duyabilirler bunlar. Ama biz bunları bilemeyiz. Hususi de ben 15-16 senedir buradayım. Orada olup bitenleri yakından takip etme imkanım yok."

'17 Aralık, 25 Aralık'ı da Cemaat yapmadı'

Fethullah Gülen, 17-25 Aralık sürecinin arkasında da Gülen Cemaatti'nin olmadığını öne sürdü:

"17 Aralık, 25 Aralık hadisesi münasebetiyle yine taraftaları yaptılar falan gibi dediler. Ben onu yeminle teminat vereyim. O arkadaşlardan da ben binde bir tanesini tanımam. Ama beni tanıyabilirler.

"Ama yazdığınız çizdiğiniz şeyler veya konuştuğunuz şeyler veya bir kısım arkadaşların yaptıkları şeylerin siz de içinde bulunduğunuzdan dolayı meselelerin size mal edilmesi, siz yapıyor gibi gösterilmesi açısından tanınabilirsiniz. Sizi böyle tanımış olabilirler. Adliyedekiler böyle tanımış olabilir. Emniyettekiler böyle tanımış olabilir.

"O mesele bir iki sene evvel oldu. 17 Aralık, 25 Aralık hadisesi, sanki onu cemaat, hizmet hareketi yapmış gibi gösterdiler. Aslı astarı yoktu. O da bir iftiraydı."

'Darbe yapanlar beni hep preslediler'

Fethullah Gülen, darbe girişiminin başarılı olması durumunda Türkiye'ye döner miydiniz sorusuna şu cevabı verdi:

Telif hakkı AP

"Darbe yapanlar şimdiye kadar beni hep tazyik altına aldılar, preslediler. Her defasında istintak ettiler. Bunların aynı şeyi yapmayacağını nereden biliyorum. Gittiğim zaman aynı insanlar derdest edebilirlerdi.

"Hep darbelerde darbe yemiş bir insan olarak Türk toplumunun darbelere karşı sıcak bakmaması tavsiyesinde bulundum ben. Darbelerle demokrasinin gelmeyeceği, demokrasinin korunamayacağına, Türkiye'nin dünya ile entergrasyon sağlamayacağına inananlardan birisiyim. O açıdan da hep darbenin karşısında oldum."

'Burada birisi bir şey yapmak için ormanda kalmış'

Gülen, bulunduğu yerde de emniyeti açısından, bir süre önce kaldığı evi değiştirdiğini söyledi:

"Buradaki emniyet açısından bir şeyim yok. Uyardılar, asıl kaldığım yer öbür tarafta, o mütevazi binaydı. Orası ahşap olduğundan dolayı, FBI zannediyorum birisini de takip etti, aldılar onu. Burada uzun zaman ormanın içinde kalmış bir şey yapmak için. Bazı sevenler haber gönderdiler. Bu çelik konstroksüyonlu binaya geçin diye. Ben de buraya geçtim.

"Özlüyorum ama işin açıkçası çok defa içimden burada kalmak geçiyor."