Darbe girişiminde yaşamını yitirenlerin cenazeleri kaldırılıyor

İstanbul'daki cenaze törenlerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da katıldı Telif hakkı Reuters

Darbe girişimi sırasında hayatını kaybedenler için Türkiye'nin birçok kentinde cenaze törenleri düzenleniyor.

Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan açıklamada, 161'i sivil, toplamda 265 kişinin Cuma akşam başlayan ve Cumartesi sabah erken saatlerine kadar devam eden darbe girişimi çatışmalarında hayatını kaybettiği belirtilmişti.

Darbe girişiminde öldürülenlerden, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mustafa Varank'ın ağabeyi Prof. Dr. İlhan Varank için çalıştığı Yıldız Teknik Üniversitesi'nde tören düzenlendi.

Törende konuşan Yıldız Teknik Üniversitesi rektörü Prof. Dr. İsmail Yüksek "İnsanımızın birbirine düşmesine sebep olan bu malum yapıyı şiddetle kınıyor ve lanetliyorum. Kendi halkına silah sıkacak kadar gözü dönmüş, vatanı ve kıblesi belli olmayan bu hainlerin hesap verme zamanı gelmiştir" diye konuştu.

Varank'ın cenaze namazı ise Fatih Camii'nde kılındı. Cenazeye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da katıldı, Varank'ın tabutunu taşıdı. Varank İstanbul Vatan Caddesi'nde vurularak öldürülmüştü.

'İdam isteriz' sloganları atıldı, Erdoğan 'Halkın talebi bir kenara konulamaz' dedi

Törende konuşan Erdoğan 'idam isteriz' sloganları üzerine, "Dün de ifade ettim, demokrasilerde halkın talebi bir kenara konulamaz. Bu, sizlerin bir hakkıdır. Bu hakkın özellikle anayasal olarak gerekli olan mercilerde değerlendirmesi yapılır ve kararı verilir" dedi.

Telif hakkı AP

Erdoğan konuşmasında şunları söyledi:

"Bu ülkede yasama yürütme yargı organları vardır. Bunlar bu organları bile çatıştırmaya kalkıştılar. Netice ne oldu bakınız şu anda dün itibarıyla yargıyı ele geçirmiş olan bu örgüt şimdi teker teker dökülüyor. Ve şu anda da yargı bunlarda binlercesini gözaltına almış açığa almış durumda.

"Silahlı kuvvetlerimizi perişan eden bu örgüt. Generallerinden tutun en alt kademeye kadar onlar da tutuklanmaya başladılar.

"Devletin tüm kurumlarında bu virüsleri temizleme dönemi devam edecektir. Artık kaçacakları yer yok. İnlerine gireceğiz demiştik tam manasıyla girdik.

"ABD'ye batı ülkelerine yazılı olarak da bunları talep edeceğiz isteyeceğiz. Ve tavırlarını da ayrıca göreceğiz. Görüştüğümüz tüm devlet büyüklerine bunları özellikle hatırlatıyorum. Gevşemeye gelmez. Meydanlardan ayrılmayacağız. Bu iş 12 saatlik bir operasyon değildir. Kararlı bir şekilde devam edeceğiz."

Yurt çapında cenaze törenleri sürüyor.

İstanbul'da askeri darbe girişiminde hayatını kaybeden kepçe operatörü Yalçın Aran, memleketi Niğde'nin Değirmenli kasabasında toprağa verildi.

Kasaba sakinlerinden Kenan Öztekin, "Kepçeyle Beykoz gişelerini kapatmış. Tanka geçit vermemiş. Sonra tanktan ateş etmişler" dedi.

İstanbul'daki protestolar sırasında tankın altında kalarak hayatını kaybeden Hüseyin Kısa Tokat'ın Zile ilçesinde, Erdem Diker de Tokat'ın Niksar ilçesinde toprağa verildi.

Yeni Şafak muhabiri için gazetesi önünde tören

Darbe girişiminde bulunan askerler tarafından açılan ateş sonucu İstanbul Çengelköy'de yaşamını yitiren Yeni Şafak gazetesinin foto muhabiri Mustafa Cambaz için Topkapı Albayrak Holding binası önünde tören düzenlendi.

Cambaz için daha sonra, Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Camii'de cenaze töreni düzenlendi.

Ankara, Balıkesir, Samsun, Nevşehir, Elazığ ve diğer şehirlerde darbe girişimi sırasında hayatını kaybedenler için cenaze törenleri yapıldı.

Kimlik tespiti için İstanbul Yenibosna'daki Adli Tıp Kurumuna getiriilen 99 cenazeden 90'i ise ailelerine teslim edildi. 9 cenazenin ise otopsi işlemlerinin devam ettiği belirtildi.