MHP Genel Başkanı Bahçeli: Olağanüstü hâl kararı hayırlı

Devlet Bahçeli

Kaynak, AFP

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Türkiye'de 3 ay olağanüstü hâl (OHAL) ilan edilmesini hayırlı bulduklarını söyledi.

Devlet Bahçeli bugün yaptığı yazılı açıklamada, "Milliyetçi Hareket Partisi, Türkiye'nin oldukça kırılgan ve hassas bugünkü ortamında devreye alınan olağanüstü hâl kararını desteklemekte, hayırlı bulmaktadır." dedi.

"Ülke genelinde olağanüstü hâl uygulaması isabetli ve yerinde bir tercihtir" diyen Bahçeli, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Milliyetçi Hareket Partisi, böylesi karanlık ve oldukça sıkıntılı dönemde devletinin ve milletinin yanında ne pahasına olursa olsun tavizsiz şekilde duracak, hiçbir gayrimeşru oluşum veya çeteleşmeye aman vermeyecektir..."

"Yaşanan zillet dolu anlar asla unutulmayacak, hainler ve destekçileri asla affedilmeyecektir. Yakalanamayan darbeciler, stratejik hedef ve kişilere suikast ve sabotaj ihtimalleri, korku ve kaygıları canlı tutmaktadır."

Bahçeli açıklamasında ayrıca MHP'nin daha önce de, "şiddet ve terör olaylarının artması karşısında, muhtemel vahim olayların önüne geçilebilmesi amacıyla" OHAL ilanı konusunda hükümete çağrı ve teklifte bulunduğunu hatırlattı.

15 Temmuz'daki darbe girişiminin ardından, Türkiye'de dün 3 ay süreyle OHAL ilan edilmişti.

Kaynak, AP

Kılıçdaroğlu: Grup kararı yok

Bakanlar Kurulu tarafından ilan edilen ve Resmi Gazete'de yayımlanan OHAL kararıyla ilgili Başbakanlık tezkeresi de TBMM Başkanlığı'na sunuldu. Tezkere, bugün TBMM Genel Kurulunda ele alınıyor.

Genel Kurul'da, partilerin meclis grupları adına 20'şer dakika, şahıslar adına ise 10'ar dakikalık konuşma yapılacak.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakanlık Tezkeresi ile ilgili herhangi bir grup kararı almadıklarını söyledi. Kılıçdaroğlu, "Demokrasi için grup kararı mı alınır? Demokrasiyi savunuyoruz." dedi.

Halkların Demokratik Partisi Kars Milletvekili Ayhan Bilgen ise hükümetin kararına tepki göstermiş, "Darbeciler de OHAL ilan eder ve bunu demokrasi için yaptık derler" demişti.