Nice saldırısı: Yetkililer polisin kamera kayıtlarını silme talebini reddetti

Nice'de saldırının düzenlendiği Promenade des Anglais Telif hakkı Reuters

Fransa'nın Nice kentinde Bastille Günü kutlamaları sırasında bir kamyonla düzenlenen saldırının ardından, Paris Savcılığı ve polisin kamera kayıtlarının silinmesi talebi, yerel yönetim tarafından reddedildi.

Yerel yönetim kararına gerekçe olarak, kayıtların 84 kişinin hayatını kaybettiği saldırıya ilişkin kanıt oluşturmasını gösterdi.

Paris Savcılığı ise polisin, saldırıya ilişkin görüntülerin kontrol edilemez bir şekilde yayılmasını önlemek için kamera kayıtlarının silinmesini istediğini bildirdi.

Nice saldırısı: 5 zanlı tutuklandı

Bu fikir ayrılığı, saldırı konusunda yerel ve ulusal yetkililer arasındaki tartışmaların son örneği.

Tartışmalar, saldırının düzenlendiği Nice'in sahil kıyısındaki ana caddesi 'Promenade des Anglais'de polis ve güvenlik güçlerinin aldığı önlemlerin ne kadar yeterli olduğu üzerinde yoğunlaşmış durumda.

Fransız Le Figaro gazetesi, adını açıklamadığı bir kaynağın, "Bu zamana kadar ilk kez kanıtların silinmesi talebiyle karşı karşıyayız" dediğini bildirdi.

Gazete, polis ve savcıların bu görüntülerin silinmesini, olayda yaşamını kaybedenlerin itibarını korumak ve bu görüntlerin cihatçılar tarafından propaganda aracı olarak kullanılmasını engellemek amacıyla talep ettiğini yazdı.

Liberation gazetesine konuşan güvenlik kamerası görüntülerini izlediklerini açıklayan bazı tanıklar ve bir polis memuru ise 'kamyonun saldırı gerçekleştirdiği alana giriş yaptığı kavşağın, bir yerel polis aracı tarafından kapatıldığını' söyledi.

Hükümet eleştiriliyor

Fransa hükümeti ise alınan güvenlik önlemlerinin yetersiz olduğu gerekçesiyle eleştiriliyor ve eleştirilerin dozu artıyor.

Medyada yer alan bazı haberlere göre, silinmek istenen kamera görüntülerinde, o gece polisin hangi bölgelere ve nasıl sevk edildiği görülebiliyor.

Nice Belediye Başkan Yardımcısı Christian Estrosi hükümeti eleştirmiş, 14 Temmuz akşamı kutlamaların yapıldığı bölgede ağır silahla donatılmış daha fazla polisin görev yapması gerektiğini söylemişti.

Telif hakkı Reuters

Tunus asıllı Fransa vatandaşı Mohamed Lahouaiej-Bouhlel'in düzenlediği saldırıyı IŞİD üstlenmişti.

Saldırgana yardım etmekle suçlanan ve yaşları 22 ile 40 yaşları arasındaki değişen 5 kişi de tutuklanmıştı.

Zanlılar "terör suçlarından" yargılanacak.