Juncker: İdam geri gelirse AB üyelik süreci sonlanır

Jean-Claude Junker Telif hakkı Reuters

Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, Türkiye'nin idam cezasını geri getirmesi durumunda AB üyelik müzakerelerinin durdurulacağını söyledi ve "İdam cazasının olduğu bir ülkenin AB'de yeri olamaz" dedi.

Junker yaptığı açıklamda, "Eğer Türkiye yarın sabah idam cezasını yürürlülüğe sokarsa Avrupa Birliği'ne katılması yönündeki görüşmeleri keseriz." ifadelerini kullandı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Habertürk yayınında Juncker'e yanıt verdi:

"Hiç kusura bakmasınlar Türkiye'yle böyle tehditvari şekilde konuşamazlar. Türkyie'de bunlara pabuç bırakmayız. Bizim de vatandaşlarımız görüşlerini söylüyor. İdam diye bağıran vatandaşlarımız da var. Temkinli davranalım diyen vatandaşlarımız da var. AB de idam konusunda kendi düşüncesini söyler. Ama Türkiye'yi tehdit eder şekilde bunları söylerlerse bu ters teper. Juncker Türkiye'nin patronu değil" dedi.

15 Temmuz darbe girişiminden sonra on binlerce binden fazla asker, polis, yargıç ve öğretmen gözaltına alınmış durumda. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, meydanlardaki idam cezası talebinin üzerine parlamentoda idam kararı çıktığı taktirde onaylayacağını söylemişti.

"Erdoğan'ın kolu bükülmeli"

Öte yandan, Almanya'daki Yeşiller partisi ise Alman kentlerinde düzenlenen darbe karşıtı gösterilere karşı parlamentoyu harekete geçmeye çağırdı. Göstericileri 'radikal milliyetçiler' olarak tanımlayan partinin Eş Başkanı Cem Özdemir, göstericileri göçmen karşıtı aşırı sağcı PEGIDA hareketiyle eş tuttuğunu söyledi.

Özdemir, "Ne yazık ki Almanya'da PEDIGA'ya benzer radikal milliyetçi Türk bir grup var, bu gruba PEDIGA'ya davrandığımız gibi davranmalıyız" dedi ve parlamentonun olası yaptırımları gündemine alması gerektiğini ifade etti.

İlgili haberler