Nazlı Ilıcak'la birlikte 42 gazeteci için gözaltı emri

Türkiye Emniyet Telif hakkı AP

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu, darbe girişimiyle ilgili soruşturma kapsamında aralarında Nazlı Ilıcak'ın da bulunduğu 42 gazeteci hakkında gözaltı emri çıkardı.

Başsavcılık 42 gazeteci hakkında, nöbetçi İstanbul Sulh Ceza Hakimliğine başvurarak yakalama emri çıkarılmasını talep etti. Talebi değerlendiren hakimlik, 42 şüpheli hakkında yakalama emri çıkarılmasına hükmetti.

Haklarında gözaltı emri verilen gazetecilerin evlerine baskınlar yapıldığı ve Yakup Sağlam, İbrahim Balta, Seyid Kılıç, Bayram Kaya ve Cihan Acar'ın gözaltına alındığı diğerlerinin evlerinde bulunamadığı bildirildi.

Telif hakkı HURRIYET.COM.TR
Image caption Hakkında gözaltı kararı çıkarılan Nazlı Ilıcak'ın arandığı ifade edildi.

Aralarında Hürriyet gazetesinin eski internet editörü Bülent Mumay ve silah yüklü TIR kamyonları ile ilgili haberi ardından Radikal gazetesindeki işinden çıkarılan ve hakkında soruşturma açılan Fatih Yağmur gibi isimlerin de bulunduğu gözaltı listesi Anadolu Ajansı'na göre şöyle:

Hakkında yakalama kararı çıkarılan gazeteciler
Abdullah Abdulkadiroğlu Abdullah Kılıç Ahmet Dönmez
Ali Akkuş Arda Akın Nazlı Ilıcak
Bayram Kaya Bilal Şahin Bülent Ceyhan
Bülent Mumay Bünyamin Köseli Cemal Azmi Kalyoncu
Cevheri Güven Cihan Acar Cuma Ulus
Emre Soncan Ercan Gün Erkan Akkuş
Ertuğrul Erbaş Fatih Akalan Fatih Yağmur
Habip Güler Hanım Büşra Erdal Haşim Söylemez
Hüseyin Aydın İbrahim Balta Kamil Maman
Kerim Gün Levent Kenez Mahmut Hazar
Mehmet Gündem Metin Yıkar Muhammed Fatih Uğur
Mustafa Erkan Acar Mürsel Genç Selahattin Sevi
Seyid Kılıç Turan Görüryılmaz Ufuk Şanlı
Ufuk Emin Köroğlu Yakup Sağlam Yakup Çetin

Mumay: Tek örgütüm TGC

Gözaltı emri verilen gazeteciler listesinde adı geçen Bülent Mumay, Twitter mesajına Türkiye Gazeteciler Cemiyeti üye kartının fotoğrafını basarak, "Üyesi olduğum tek örgüt budur. Ne başka örgüt bilirim, ne başka meslek. Savcılığa gidip yüz yüze de anlatacağım" yazdı.

Yine listede adı geçen ve silah yüklü TIR kamyonları haberi ardından muhabiri olduğu Radikal gazetesindeki işini kaybeden Fatih Yağmur ise son tweetinde, "Telefonlarımı vs kapattım. OHAL bitene kadar teslim olmayacağım" dedi.

Üniversitelerde onlarca gözaltı

Dün gece İstanbul, Harran ve Dicle Ünivertiseleri çalışanlarına yönelik operasyonlarda ise onlarca öğretim üyesi gözaltına alındı.

Habertürk'ün haberine göre, İstanbul, Tekirdağ, Denizli, Kocaeli ve Kırklareli'nde yapılan eş zamanlı operasyonlarda, aralarında profesörlerin de bulunduğu İstanbul Üniversitesi'nde görevli 31 akademisyen gözaltına alındı. Operasyonun üniversitedeki cemaat yapılanması soruşturmaları kapsamında İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından yapıldığı bildiriliyor.

Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen darbe girişimi soruşturması kapsamında Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından yürütülen operasyonlarda ise Harran Üniversitesi çalışanı 21 kişi gözaltına alındı. Gülen cemaati ile ilişkili oldukları iddia edilen öğretim üyelerinin çeşitli fakülte binalarındaki odaları ile lojmanlarda arama yapıldı.

Uzun yıllar Harran Üniversitesi'nin genel sekreterliğini vekaleten yürüten Prof. Dr. Hasan Türkmen, İlahiyat Fakültesi eski Dekanı Prof. Dr. Abdurrahman Elmalı, Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi eski Başhekimi Prof. Dr. İbrahim Can Kürkçüoğlu ile Genel Sekreter Yardımcısı Hasan Yaşar'ın da gözaltına alınanlar arasında olduğu söyleniyor.

Diyarbakır'da ise aralarında Dicle Üniversitesi'nde görevli akademisyenlerin de bulunduğu 70 kişinin gözaltına alındığı ve operasyonların halen devam ettiği bildiriliyor. Operasyonlar Terörle Mücadele Şubesi ekipleri tarafından yürütülüyor.

Soruşturma kapsamında daha önce gözaltına alınan Dicle Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Ayşegül Jale Saraç tutuklanmıştı.

İlgili haberler