Davutoğlu'dan Rus uçağı açıklaması: 'Suriye'den yaklaşan her uçak vurulmalı' dedik

Ahmet Davutoğlu mecliste konuşuyor. Telif hakkı AP
Image caption Eski Başbakan Davutoğlu, Suriye'den yaklaşan her uçağın tehdit olarak görüldüğünü söyledi.

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, Türkiye'nin Rus uçağının düşürüldüğü dönemde aldığı kararın, Suriye tarafından yaklaşan uçakların tehdit olarak görülmesi ve vurulması olduğunu söyledi.

Darbe girişimi sonrası Türk yetkililere atfen çıkan haberlerde 'Rus jetini düşüren pilotun da 15 Temmuz darbe girişimine katıldığı' iddialarına yer verilmiş, hükümete yakın bazı yayın organlarında Rus uçağının düşürülmesinin Gülen cemaatinin provokasyonu olduğu öne sürülmüştü.

NTV yayınına katılan Davutoğlu, uçak krizinin patlamasının ardından yaptığı 'sınır ihlali yapan uçağın düşürülmesi emrini kendisinin verdiği' açıklamasının hatırlatılması üzerine, "Bu sözden hareketle hükme varanlar devlet işleyişini bilmeyenler ya da art niyetliler" dedi.

Davutoğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

"Devlette bu şey nasıl yürür? Düşünün ki 17-24 saniye süren bir hava sahası ihlalinde, Başbakanın o spesifik olay için emir vermesi mümkün mü? Pilot duracak, silsile var. Hava kuvvetleri komutanı, Genelkurmay Başkanı'nı arayacak, o da beni arayacak ben de vurun diyeceğim."

"Kendince birileri geçmişi böyle saptırarak anlatma, bazıları da dış politikayı sorgulama şeyi var. Burada olan şey şudur. 19 Haziran 2012'de uçağımız düştüğü zaman, silahlı kuvvetlere, o zaman Başbakanımız, şimdi Cumhurbaşkanımız Erdoğan benim de katıldığım toplantıda değerlendirdik."

"Artık bundan sonra Suriye'den ülkemize yaklaşan uçak tehdit olarak görülmeli ve vurulmalı dendi. Yani Suriye'den uçan, hava sahası ihlali olmasa bile tehdit olsa dendi."

'Başbakan imzası'

"Eylül 2015'te Rusya sahaya girip arka arkaya hava sahası ihlali yapınca, Milli Güvenlik Kurulu'nda (MGK) istişare ederek bu angajman kurallarını değiştirme ihtiyacı ortaya çıktı."

"10 Ekim 2015 tarihinde bu anlamda talimatı ben verdim diyorum. Genelkurmay Başkanı'na yeni talimat verildi. Sadece Suriye uçakları değil, hava sahası ihlali yapan uçaklara angajman kuralları uygulanır dedi. Nihayetinde Başbakan imzasıyla verildi."

'İhbar Hakan Fidan'a suikast düzenleneceği şeklinde gelmiş'

Ahmet Davutoğlu, 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin de "Doğrudan bilgiye sahip değilim ama ilk ihbar Hakan Fidan'a yapılacak bir suikast şeklinde geliyor. Bir darbe şeklinde değil de helikopterle gelip Hakan Fidan'a yapılacak eylem şeklinde" diye konuştu.

İlgili haberler