YAŞ toplantısı bitti

Başbakan ve askeri yetkililer Telif hakkı ADEM ALTAN

TSK'de 15 Temmuz darbe girişimi sonrası atama ve terfilerin ele alındığı kritik YAŞ toplantısı ilk kez Genelkurmay Başkanlığı yerine Çankaya Köşkü'nde yapıldı.

Şura üyeleri toplanti öncesinde Anıtkabir'i ziyaret etti.

Yüksek Askeri Şura toplantısı öncesi Kara Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanı Orgeneral İhsan Uyar ile Eğitim ve Doktrin Komutanı Kamil Başoğlu'nun istifa ettikleri haberleri geldi.

Kararların Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylanmasının ardından açıklanmaları bekleniyor.

Ancak darbe girişiminin ardından komuta kademesinin nasıl şekilleneceği belirsiz.

Toplantı öncesi OHAL kapsamında alınan Kanun Hükümünde Kararname ile 149'u general 1684 asker Türk Silahlı Kuvvetleri'nden ihraç edilmişti.

TSK'da ihraç, medyada kapatma kararları

TSK: Darbe girişimine 8,651 asker katıldı

Cumhuriyet tarihinin en büyük tasfiyesi kapsamında TSK'dan ihraç edilenler arasında darbe girişimi dolayısıyla açılan soruşturma kapsamında tutuklu olan YAŞ üyesi ve eski Hava Kuvvetleri Komutanı Akın Öztürk ile 2. Ordu Komutanı Orgeneral Adem Huduti de bulunuyor.

Yayımlanan kararnamede, askerlerin, "Milli güvenliğe tehdit oluşturduğu tespit edilen 'Fethullahçı Terör Örgütü'ne aidiyeti, iltisakı veya irtibatı oldukları" gerekçesiyle ihraç edildikleri belirtildi.

TSK'dan çıkarılan asker kişilerin, mahkumiyet kararı aranmaksızın askeri rütbe ve memuriyetleri alınacak ve bu kişiler yeniden TSK'ya kabul edilmeyecek.

Bir daha kamu hizmetinde istihdam edilemeyecek bu kişiler doğrudan veya dolaylı olarak görevlendirilemeyecek.

Uhdelerinde bulunan her türlü mütevelli heyet, kurul, komisyon, denetim kurulu, tasfiye kurulu üyeliği benzeri görevleri de sona ermiş sayılacak.

İlgili Konular