Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: 'FETÖ Kırgızistan'da darbe girişiminde bulunabilir'

Mevlüt Çavuşoğlu, Brüksel'de AB Konseyi'nde konuşuyor. Telif hakkı AP
Image caption Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, ABD'nin Fethullah Gülen'i iade etmemesi durumunda ilişkilerin etkilenebileceğini söyledi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Fethullah Gülen'in iade edilmemesi durumunda ABD ile Türkiye arasındaki ilişkilerin olumsuz etkileneceğini söyledi ve Gülen Cemaati'nin diğer ülkelerdeki bağlantılarıyla ilgili de "Kırgızistan'da darbe yapabilirler" dedi.

CNN Türk'ün yayınına katılan Çavuşoğlu ayrıca, hükümetin Fethullah Gülen Cemaati'ne atfen hükümetin kullandığı 'paralel yapı' ifadesine atıfta bulunup "Paralelin bazı hâkim ve savcıları Almanya'da, onların da iadesi gerekiyor" diye konuştu.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ile ABD'ye gidişinin Fethullah Gülen'in iade dosyasının hazırlanmasıyla bağlantılı olduğunu ifade eden Çavuşoğlu, "Geçici tutuklama talepleri ABD'ye ulaştırıldı. Bu darbeyle ilgili dosyalar hazırlanıyor, ifadeler alınıyor" dedi.

Çavuşoğlu, Türkiye'de Amerikan karşıtlığının arttığını söyledi ve "Bu artışı dengelememiz lazım. Hoşnut değiliz. Birçok konuda ABD ile işbirliğimiz var. Böyle bir işbirliği için de Türkiye'de darbe yapmaya kalkan bir kişinin ABD'de olmaması lazım" diye ekledi.

Fethullah Gülen Cemaati'ne yakın okulların Somali ve Ürdün'de kapatıldığını, Japonya ve Makedonya'nın da aralarında bulunduğu diğer ülkelerde de işlemlerin yapıldığını belirten Dışişleri Bakanı, Cemaat'in Kırgızistan'da darbe girişiminde bulunabileceğini şu sözlerle ifade etti:

"Büyükelçiliklerimizle birlikte bunlarla ilgili bilgileri aktarmaya başladık. Tehlikeyi görmeye başladılar."

"Kırgızistan mesela, orada da darbe girişimi yapabilirler. Bu sefer Kırgızistan'da bir darbe olursa bunu FETÖ (Fethullahçı Terör Örgütü) yapar. Orada tüm kurumlara yerleşmiş durumdalar."

"Kırgızistan bizim kardeşimiz, kardeş ülke. Hemen onlarla aldığımız istihbaratı anlatmamız lazım. Kırgızistan'da daha önce birçok darbe oldu (…) Oradaki en büyük yapılanma FETÖ'dür. Gerekli bilgileri veriyoruz."

Darbe girişimi sonrası soruşturma kapsamında iki büyükelçi görevden alınmıştı.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, iki büyükelçi dahil Dışişleri'nde 88 kişi ile ilişiğin kesildiğini kaydetti:

"Bazıları da kendisini ele vermeye başladı. Mesela Katar'da çalışan bir memuru merkeze çağırınca kaçtı. Bir büyükelçi mesela 'Zamanında şunu yapmıştım, kriptolar vermiştim' dedi, onun için de gerekli işlemleri yaptık. Şu anda tedavi görüyor."

İlgili haberler