Kırgızistan Cumhurbaşkanı Atambayev: Çavuşoğlu'nun darbe iddiaları absürt

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev Telif hakkı AFP

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun "FETÖ Kırgızistan'da darbe yapabilir" sözlerine yanıt verdi.

Mevlüt Çavuşoğlu'nun iddialarını "absürt" olarak nitelendiren Atambayev, "Şayet kendileri bu kadar akıllıysa, o zaman neden kendi ülkelerindeki darbeyi zamanında fark edemediler" dedi.

Doğan Haber Ajansı, basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Atambyev'in, "Biz, tabii ki, bütün tavsiyeleri dikkate alacağız ve bu konuyla ilgili bilgileri inceleyeceğiz. Fakat bizi korkutmaya ve bize bir şey öğretmeye gerek yok" diye konuştuğunu aktardı.

Türkiye'nin zor zamanlarda Kırgızistan'a yaptığı yardımlardan ötürü minnettar olduklarını söyleyen Atambayev, "hiç kimsenin bir başka ülkeye kendi şartlarını dayatmaya hakkı olmadığını" söyledi ve ekledi:

"Bize bir şey dikte edilmemeli ve şart koşulmamalı. Bize bir şeyler öğretip korkutmanıza lüzum yok."

"Biz, egemen bir ülkeyiz ve bize neyin gerekli olup olmadığına, kendimiz karar vermeliyiz. Ülkeler birbirlerine hiçbir şart olmaksızın yardım etmeli, bizim her söylenene 'Evet' diyeceğimizi zannetmemelidir. Yoksa, öyle bir yardım bize lazım değildir. O yardımı geri alabilirsiniz."

Atambayev ayrıca Ankara'nın Fethullah Gülen'le bağlantılı olduğunu belirttiği liselerin, Kırgızistan Milli Eğitim Bakanlığı'nın onayladığı eğitim programına göre faaliyet gösterdiğini kaydetti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Perşembe günü CNN Türk televizyonuna yaptığı açıklamada, "Kırgızistan'da bir darbe olursa bunu FETÖ yapar. Orada da devletin kurumlarına sızmışlar. Arayıp devlet yetkililerine söyledik" demişti.

İlgili haberler