Hollanda: Vize kolaylığı şartları değişmeyecek

Hollanda Dışişleri Bakanı Bert Koenders Telif hakkı Getty Images

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun, "Ekim'e kadar Türk vatandaşlarına vize kolaylığı getirilmemesi halinde, mülteci anlaşmasını tanımayız" şeklindeki açıklaması, Hollanda'nın tepkisini çekti.

Hollanda Dışişleri Bakanı Bert Koenders, bu konuda tek taraflı bir tarih dayatılmasının söz konusu olmayacağını, Türk vatandaşlarına vize kolaylığının ancak Türkiye'nin gerekli kriterleri yerine getirmesiyle mümkün olduğunu söyledi.

Bert Koenders, Avrupa Birliği'nin (AB) bu konuda bir değişikliğe gitmeyeceğini belirtti.

Koenders, Ankara'nın gerekli kriterler yerine getirmediği sürece, vize kolaylığının mümkün olmayacağını vurguladı.

Türkiye'nin yerine getirmesi gereken 72 kriter bulunduğuna dikkat çeken Koenders, "Anlaşma, anlaşmadır. Kriterler en başında belirlendi. Bunu değiştirmeyeceğiz" dedi.

'Şantaja boyun eğmeyiz'

Brüksel'deki AB kaynakları da Türkiye'ye aynı konuda "Önce yükümlülüklerini yerine getir" çağrısı yaptı.

Hollanda basınına konuşan bir Avrupa Parlamentosu (AP) Sözcüsü, Türkiye'nin "terörle mücadele yasası da dahil" bazı kriterleri yerine getirmediğine dikkat çekti.

Türkiye ile ilgili bir sonraki İlerleme Raporu'nun Eylül'de ele alınacağını hatırlatan sözcüye göre, Türk vatandaşlarına vize kolaylığı ancak Ankara'nın atacağı adımlara bağlı.

Telif hakkı AP
Image caption Avrupa'ya geçme hayaliyle Yunanistan'ın Midilli Adası'na ulaşan Suriyeli mülteciler

Brüksel'deki bazı kaynaklara göre, Ankara'nın, yerine getirilmesi gereken kriterler konusunda yeterince istekli davranmaması, Türkiye-AB mülteci anlaşmasının başarısı konusunda endişe yaratıyor.

Almanya Başbakan Yardımcısı Sigmar Gabriel de son gelişmelerle ilgili olarak "AB, hiçbir koşulda bu şantaja boyun eğmeyecek" yorumunda bulundu.