CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Yenikapı mitingine katılacak

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroglu Telif hakkı AFP

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu pazar günü İstanbul-Yenikapı'da yapılacak "Demokrasi ve Şehitler Mitingi"ne katılma kararı aldı.

Konuya ilişkin açıklama yapan CHP Sözcüsü Selin Sayek Böke "Darbe gecesi hangi gerekçeyle Meclis'te olduysak, Pazar günü de o gerekçeyle parti olarak Yenikapı'da olacaktık. Sayın Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu da Yenikapı'daki mitingde olacaktır. Bu kararını da sayın Başbakan'a kendisi telefonla iletecektir" dedi.

CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK) bugün olağanüstü toplanarak konuyu görüşmüştü.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ise CHP liderinin katılma kararının ardından yaptığı açıklamada "Milletin demokrasi ve şehitlerimize sahip çıkma buluşmasını çok önemsediğimiz için bu buluşmayı Türkiye'nin en büyük meydanında gerçekleştirmek istedik. Gerek AKP, gerek CHP'nin gerek de MHP'nin genel başkanlarının orada bulunmasını çok çok önemsedim. Bunun için gerekli davetlerin yapılmasını istedim. Nihai netice olarak davetimizin tamamı bu sabah itibariyle gerçekleşmiş oldu" dedi.

Erdoğan 81 vilayette eş zamanlı mitinglerin yapılacağını da ekledi.

Kemal Kılıçdaroğlu daha önce yaptığı açıklamada, mitinge şahsen katılmayacağını ancak bir heyet göndereceğini söylemişti.

Bunun üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan ''Sayın Kılıçdaroğlu'nun da orada olmasını istiyorum" diyerek CHP liderine mitinge katılması yönünde çağrı yapmıştı.

Başbakan Binali Yıldırım da Kılıçdaroğlu'nu arayarak daveti yinelemişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çağrısıyla gerçekleşen mitinge MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de katılacak.