Kızılay Meydanı'nın ismi "15 Temmuz Kızılay Milli İrade Meydanı" oldu

Kızılay Meydanı'nın yeni adı "15 Temmuz Kızılay Milli İrade Meydanı" oldu. Telif hakkı AFP
Image caption Kızılay Meydanı'nın yeni adı "15 Temmuz Kızılay Milli İrade Meydanı" oldu.

15 Temmuz darbe girişiminin ardından ismi değiştireleceği açıklanan Ankara'nın merkezindeki Kızılay Meydanı'nın adı "15 Temmuz Kızılay Milli İrade Meydanı" oldu.

Karar Ankara Büyükşehir Belediye Meclis toplantısında alındı.

Genelkurmay Kavşağının adı da "15 Temmuz Şehitler Meydanı" olarak değişti.

Darbe girişimi sırasında hayatını kaybeden Astsubay Ömer Halisdemir'in ismi de Ankara'nın önemli caddelerinden Tuğgeneral İrfan Baştuğ'un adını taşıyan caddeye verildi.

Halisdemir, Özel Kuvvetler Komutanlığında darbe girişiminde bulnan generallerden Semih Terzi'yi vurduktan sonra vurularak hayatını kaybetmişti.

Resmi adı Hürriyet Meydanı olan Kızılay Meydanı'nın adının Demokrasi Meydanı olarak değiştirilmesi düşünülmüştü ancak kentte başka bir Demokrasi Meydanı bulunması nedeniyle meydana "15 Temmuz Kızılay Milli İrade Meydanı" adı verildi.

Fetullah Gülen'in adını çağrıştırdığı için Ankara Keçiören'deki Gülen Caddesi'nin ise "Güldalı Caddesi" olarak değiştirilmesine de karar verildi.

15 Temmuz Müzesi kurulacak

Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi toplantısında 15 Temmuz darbe girişiminin "unutturulmaması için kentte uygun görülen yere müze kurulması" kararı da alındı

Müzede tanklarla ezilen araçlar, şehitlerin ve gazilerin ilgili bilgi ve hatıralar, o güne ait fotoğraf, video ve ses kayıtları bulunacak.

Ayrıca her yıl '15 Temmuz'u Anma Haftası' düzenlenmesi de planlanıyor.

İlgili haberler