Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Rusya ile Suriye konusunda üçlü mekanizma kuruyoruz

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Telif hakkı Reuters

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Suriye konusunda Türkiye ile Rusya arasında üçlü bir mekanizma kurduklarını söyledi.

Anadolu Ajansı'nda (AA) gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Çavuşoğlu, bu mekanizmada iki ülkenin Dışişleri Bakanlıkları, İstihbarat Teşkilatları ve Genelkurmay Başkanlıklarından temsilcilerin olacağını belirtti.

Çavuşoğlu, söz konusu mekanizma kapsamında ilk görüşmelerin de yarın Rusya'nın St.Petersburg kentinde yapılacağını açıkladı.

Cumhurbaşkanı Recep Erdoğan'ın dün Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le yaptığı görüşme için "Tarihi bir ziyaret oldu" ifadesini kullanan Çavuşoğlu, ikili ilişkilerin daha iyi noktaya geleceğini söyledi.

Rusya'nın, Suriye'de nereleri vurmamaması gerektiği konusunda Türkiye'den bilgi istediğini belirten Çavuşoğlu, "Suriye'de ateşkes, insani yardım ve siyasi çözüm konusunda Rusya ile aşağı yukarı aynı düşünüyoruz" diye konuştu.

Dışişleri Bakanı, Suriye'de en iyi çözümün siyasi çözüm olduğunu, siyasi çözüm için de Cenevre görüşmelerinin başlaması gerektiğini vurguladı.

Suriye'de radikalleşmeyi tehlikeli bulduklarını kaydeden Çavuşoğlu, iç savaşın son bulması için Suriye'de ateşkesin tam anlamıyla sağlanması gerektiğinin altını çizdi.

'AB'nin derdi Türkiye ve Erdoğan karşıtlığı'

Akkuyu Nükleer Santrali projesinin çalışmaların hızlandırılacağını, Türk Akımı boru hattı konusunda da en kısa sürede çalışmalara başlanacağını açıklayan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye'nin Rusya ile ilişkilerini Batı'ya mesaj olsun diye düzeltmediğini söyledi.

Mevlüt Çavuşoğlu bununla birlikte, Avrupa Birliği'nin 15 Temmuz'daki darbe girişimi ve sonrasında sınıfta kaldığını belirtti.

Çavuşoğlu, "AB'nin derdi Türkiye ve Erdoğan karşıtlığı" dedi.