YÖK: 5 bin 342 personel görevden uzaklaştırıldı

Yükseköğretim Kurulu'nun logosu Telif hakkı DHA
Image caption Yükseköğretim Kurulu, 6 bin 792 personel hakkında işlem başlatıldığını duyurdu.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), 15 Temmuz darbe girişiminden sonra başlatılan soruşturma kapsamında 5 bin 342 personelin görevden uzaklaştırıldığını duyurdu.

YÖK'ten yapılan açıklamada hakkında işlem başlatılan akademik ve idari personelin sayısının toplamda 6 bin 792 olduğu belirtildi.

YÖK, ayrıca darbe girişimi sonrası ilan edilen üç aylık Olağanüstü Hal (OHAL) sonrası, Başbakanlık'ın ilgili kararıyla Yükseköğretim Kurulu bünyesinde OHAL komisyonu oluşturulduğunu kaydetti.

YÖK'ten yapılan yazılı açıklamada şu ifadeler yer aldı:

"Devlet ve vakıf üniversitelerimizde toplam 5 bin 247 akademik personele ilişkin işlem başlatılmış olup, bunlardan toplamda 4 bin 225 kişi hakkında görevden uzaklaştırma kararı alınmıştır. Devlet ve vakıf üniversitelerimizde toplam bin 545 idari personele ilişkin işlem başlatılmış olup, bunlardan toplamda bin 117 personel hakkında görevden uzaklaştırma kararı alınmıştır."

"Toplamda 6 bin 792 akademik ve idari personel hakkında işlem başlatılmış olup, bunlardan toplamda 5 bin 342 personel hakkında görevden uzaklaştırma kararı alınmıştır. Hukuki çerçeveden ayrılmadan, büyük bir sürat ve titizlikle gerçekleştirilen bu süreçlere ilişkin kamuoyunu bilgilendirmeye devam edeceğiz."

'Özel öğrenci statüsü'

Diğer yandan YÖK, kapatılan üniversitelerin öğrencileri ile ilgili yeni bir karar aldı.

YÖK'ten yapılan açıklamaya göre kapatılan üniversitelerdeki öğrenciler bulundukları ildeki devlet veya vakıf yükseköğretim kurumlarında 'özel öğrenci' statüsünde eğitimlerine devam edebilecekler.

İsteyen öğrencilerin de kapatılan kurumlardaki 'not ortalamasıyla' yatay geçiş yapabileceği bildirildi.

Vakıf yükseköğretim kurumlarındaki öğrenciler önce ÖSYM tarafından kayıt olduğu yıldaki puanları esas alınarak merkezi olarak yerleştirilecek. Sonra öğrencilerin istekleri doğrultusunda kapatılan üniversitelerin bulunduğu ildeki devlet veya vakıf yükseköğretim kurumlarında 'özel öğrenci' statüsünde ders alabilecekler.

İlgili haberler