Yıldırım: Geçiş sürecinde Esad'ın rolü olabilir

Binali Yıldırım Telif hakkı AFP

Başbakan Binali Yıldırım, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın geçiş sürecinde rolü olabileceğini ancak ülkenin geleceğinde yeri olmadığını söyledi.

Yıldırım, İstanbul'da yabancı medya temsilcileri ile yabancı dilde yayın yapan yerli medya kuruluşlarının temsilcilerini kabul ettiği görüşmede açıklamalarda bulundu.

Türkiye'nin önümüzdeki altı ay içinde Suriye konusunda daha aktif rol oynayacağını söyleyen Yıldırım şunları söyledi:

"Soru 'Esed olacak mı olmayacak mı?' 500 bin insanın kanına girmiş. Uzun vadede Esed'i Suriye taşıyabilir mi? Asla taşıyamaz. O insanların, ölen insanların yakınları gördüğü zaman ne diyecek 'Benim anamın katline sebep olan, çocuklarımın ölmesine sebep olan, yuvamızı başımıza yıkan bu idare ile biz nasıl yaşayacağız, nasıl geçineceğiz?'... Bu soruyu hep soracaklar. Bugün ABD de Rusya da biliyor ki uzun vadede Esed'in toparlayıcı olması, birleştirici olması pek mümkün gözükmüyor. "

"Geçiş için oturulur, konuşulur, yani bir suhulet içerisinde bir geçiş sağlanabilir. Biz Suriye'nin geleceğinde PKK da DAEŞ de Esed de olmamalı diye düşünüyoruz, buradaki huzurun tam olarak sağlanması için. Fakat istesek de istemesek de şu anda aktörlerden biri Esed'tir. Diğer etnik gruplar da kendi çapında mücadele etmektedir. PYD unsurları, DAEŞ unsurları, diğer örgütler, rejim yanlıları... Bir şekilde ABD, Rusya, Türkiye, İran, diğerleri de çözüm adına orada varlıklarını sürdürmekteler."

AFP ajansına göre, Başbakan toplantıda, ABD'den Fethullah Gülen'in iadesiyle ilgili süreci hızlandırmasını istediklerini belirtti, "ABD stratejik ortağımız, düşmanımız değil. İki ülke ilişkilerinde iniş-çıkışlar olabilir. Ancak ilişkilerimize zarar veren unsurları ortadan kaldırmalıyız" dedi.