Cerablus'ta IŞİD'e yönelik askeri harekât başlatıldı

Cihazınızda ses/video gösterim programı bulunamadı
Suriye'ye harekât başladı

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Müşterek Özel Kuvvetleri ve koalisyon uçaklarının, Suriye'nin Türkiye sınırında, Halep kentine bağlı Cerablus kasabasında IŞİD'e yönelik operasyon başlattığı açıklandı.

Operasyon 04.00 civarında top atışlarıyla başladı. Kara harekâtının ise henüz başlamadığı belirtildi.

CANLI - Cerablus harekatıyla ilgili gelişmeler BBC Türkçe canlı anlatım sayfasında

TSK'ya ait çok sayıda tank sınırda bekliyor.

Anadolu Ajansı harekâtın amacını "sınırın terör örgütlerinden temizlenmesi ve hudut güvenliğinin artırılmasına katkı sağlanarak, aynı zamanda Suriye'nin toprak bütünlüğünün öncelenmesi ve desteklenmesi" olarak duyurdu.

Harekâtla Suriye'den Türkiye'ye yeni göç dalgalarının önlenmesinin ve bölgedeki sivil halka insani yardımların ulaştırılmasının da hedeflendiği belirtildi.

AA, Türk savaş uçaklarının da Cerablus bölgesindeki IŞİD hedeflerini bombaladığını duyurdu.

"63 hedefe 224 atış"

Askeri kaynaklar, sabaha karşı başlayan ve yaklaşık 1 buçuk saat süren top atışında 63 hedefe 224 atış gerçekleştirildiğini belirtti.

Ardından Türk savaş uçakları 4 kez havalanarak bölgedeki hedefleri vurdu.

CNN Türk'ün bölgeden yaptığı canlı yayında Cerablus bölgesinden dumanlar yükseldiği ve iş makinelerinin sınır bölgesinde yol açma çalışmaları yaptığı görülüyor.

Dün Gaziantep'in sınır ilçesi Karkamış'a IŞİD'in elindeki bölgeden havan mermileriyle yapılan saldırılar ardından Valilik Karkamışlılara "daha güvenli yerlere" gitmeleri uyarısında bulunmuş ve sınır bölgesindeki askeri hareketlilik artmıştı.

Karkamış'a havan mermileri atıldı, ilçe boşaltılıyor

Türkiye Pazartesi de Cerablus'taki IŞİD ve Menbiç yakınlarındaki Kürt YPG hedeflerini topçu ateşine tutmuştu.

Cerablus'a yaklaşık 15 km uzaklıkltaki Menbiç, PYD'nin öncülüğündeki Suriye Demokratik Güçleri tarafından önceki hafta IŞİD'den geri alınmıştı.

Türkiye'den Cerablus ve Menbic'e 'topçu ateşi'

Birkaç gündür Suriyeli silahlı muhalif grupların Türkiye-Suriye sınırı üzerinden Cerablus'a yönelik büyük bir operasyona başlayacağı bildiriliyordu.

BBC'nin Gaziantep'te konuştuğu bir Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) üyesi, yaklaşık 1500 silahlı muhalifin Karkamış'a geldiğini ve Türk topçularının da desteğiyle Cerablus'u IŞİD'den almak için kuzeyden cephe açmaya hazır olduklarını ifade etmişti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da akşam saatlerinde yaptığı açıklamada "Cerablus operasyonu için her türlü desteği sağlayacağız" demişti.

İlgili Konular

İlgili haberler