Cerattepe davası: Avukatlar reddi hakim istedi

Artvinliler Rize Adliyesi önünde bekliyor. Telif hakkı DHA
Image caption Rize Adliyesi'ne gelen Artvinliler, Kent ormanı ve Hatila Milli Parkı arasında kalan Cerattepe'de madencilik faaliyetlerinin bölgeye büyük çevre zararı vereceğini söylüyor.

Artvin'in Cerattepe mevkiindeki madencilik faaliyetlerinin yürütmesinin durdurulması talebiyle açılan davada, davacı Artvinlileri temsil eden avukatlar, "Mahkemenin tarafsızlık durumunu kaybettiğini düşünüyoruz" diyerek reddi hakim istedi.

Yeşil Artvin Derneği'nin açtığı davada, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın Kafkasör Yaylası'ndaki Cerattepe'de madencilik faaliyetleri için verdiği olumlu Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporunun yürütmesinin durdurulması talep ediliyor.

Rize Adliyesi'ndeki duruşmada davacıların avukatlarından Bedrettin Kalın, "Artvinde olağanüstü polis yığılması var. Buradan çıkacak kararı biliyorlar ve tepkiyi bastırmak için polis yığılıyor. Bunun nedenini biliyoruz" diye konuştu.

CNN Türk haber kanalı, davacı avukatlarının duruşma salonunu terk ettiğini ifade ediyor.

Cerattepe maden projesine olumlu ÇED raporunu veren Çevre ve Şehiricilik Bakanlığı'ndan yetkililerin de sunum yaptığı duruşmada, projeyi üstlenen Cengiz Holding'e bağlı Eti Bakır şirketinin avukatları, "ED raporumuzdaki bütün görüşler olumludur. Bu proje kapalı sistem bakır ocağıdır" diyerek davanın reddini talep etti.

Artvin'den Rize'ye kadar 6 arama

Doğan Haber Ajansı (DHA), yaklaşık 300 kişinin sabahın erken saatlerinde davayı izlemek için Artvinden yola çıktığını ancak 6 ayrı güvenlik noktasında konvoyun durdurulup araçların arandığını aktardı.

Telif hakkı DHA
Image caption Rize Adliyesi'ne ulaşanlar emniyet güçlerinin aramalarından sonra duruşma salonuna alındı.
Telif hakkı DHA
Image caption Duruşmayı izlemek için Artvin'den yola çıkan konvoy 6 farklı noktada durdurularak arandı.

Artvin'den Rize'ye giden konvoydaki CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan aramalara tepki göstererek, "İçişleri Bakanı ve iki ilin valileri ile görüştüm. Aynı araçların tekrar tekrar aranması manidar. Aynı kişi 3 kez aranıyor. Ben de milletvekili kimliğimi değil nüfus cüzdanımı veriyorum. Büyük bir bölüm duruşmaya yetişemeyecek. Artvin'de OHAL koşulları uygulanıyor" dedi.

Mahkemeden yürütmeyi durdurma kararı beklemediklerini de ifade eden Bayraktutan, "Buradan çıkacak kararın bir önemi de yok. Nihai karar Artvin halkının kararıdır. Artvin halkı kararını vermiştir" diye konuştu.

Yılın ilk aylarında Cengiz Holding'e bağlı Eti Bakır'ın Cerattepe'de madencilik işlemlerine başlama hazırlığı, Artvin'de tepkiyle karşılanmıştı.

Cerattepe'de madencilik girişimlerinin yasal süreci:

Telif hakkı DHA
  • 2012: Cengiz Holding, Cerattepe'deki altın ve bakır madenin işletmesini, ruhsat sahibi Özaltın Şirketi'nden redevans anlaşması ile aldı.
  • 2013: Yapılan yürütmeyi durdurma başvurusuyla madencilik faaliyetleri başlamadı.
  • 2014: Maden işletilemeyeceğine dair karar yerel mahkemeden çıktı ve Danıştay tarafından onaylandı.
  • 2015: Eti Bakır, ikinci bir ÇED raporu aldı. Bu raporun olumlu olması sayesinde madencilik çalışmalarının hazırlığı başladı.
  • 2016: Artvinliler madencilik faaliyetlerini protesto etmeye başladı. Yılın ilk aylarında polis gösterici köylülere gazla müdahale etti. Ardından ÇED raporunun yürütmesinin durdurulması için mahkemeye başvuruldu.

İlgili Konular