İMC TV'ye ve Hayatın Sesi'ne polis baskını

İMC TV polis baskını Telif hakkı İMC TV
Image caption İMC TV polis baskını canlı olarak yayınladı.

Olağanüstü hâl (OHAL) kapsamında kapatma kararı verilen Hayatın Sesi ve İMC TV stüdyoları bugün polis tarafından basılarak mühürlendi. Özgür Radyo'nun da yayını kesilirken, 18 kişi gözaltına alındı.

İstanbul-Kadıköy'deki Özgür Radyo'ya düzenlenen baskında gözaltına alınanlar arasında HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ'ın eşi Sedat Şenoğlu da var.

1995'te kurulan Özgür Radyo'ya baskın düzenleyen polis ekipleri ise radyo binasının kapısını kırdı ve yayını kesti.

İMC TV'nin İstanbul Eyüp ilçesinde bulunan merkezine ise Güvenlik Şube ve Mali Şube ekipleri tarafından baskın yapıldı. Polisler canlı yayını durdurmak istedi ve televizyonun reji odasına girdi.

Gazeteci örgütleri: TV ve radyo kapatma kararlarını geri alın

OHAL 3 ay daha uzatıldı

İMC TV'de arama yapan polisler ise kanalının önce süren yayın akışının sesini ardından görüntüsünü keserek kanalın ekranlarını kararttı. İMC TV polis baskını ve sonrasında yaşanan gelişmeleri Twitter'ın canlı yayın uygulaması periscope üzerinden yayımlamayı sürdürdü.

Hayatın Sesi televizyonuna da baskın düzenleyen polis kanalın rejisini mühürledi.

Telif hakkı İMC TV Twitter
Image caption İMC TV çalışanları polis baskını canlı yayında protesto etti

15 Temmuz darbe girişiminden sonra çıkarılan 668 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile aralarında İMC TV, Hayatın Sesi, TV10, Van TV, Zarok TV ve Jiyan TV'nin de aralarında bulunduğu 12 televizyon ve 11 radyo kanalının yayın lisansı iptal edilmişti.

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS), DİSK Basın-iş ve Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Başkanları geçtiğimiz hafta 12 televizyon ve 11 radyonun yöneticileriyle birlikte, Bakanlar Kurulu'na seslenerek kapatma kararlarının geri alınmasını istemişti.

Telif hakkı Hayatin Sesi
Image caption Hayatın Sesi televizyonunda polis inceleme yaparken desteğe gelenler dışarıda bekliyor.

Söz konusu medya kuruluşlarının internet sitelerine erişim de engellenmişti. KHK ayrıca kapatılan yayın kuruluşlarının varlıklarının Hazine'ye devredilmesini de öngörüyor.

CHP aralarında 668 sayılı kararnamenin bazı hükümlerinin iptali için 23 Eylül'de Anayasa Mahkemesi'ne başvurmuştu.

İlgili Konular