Şemdinli'de karakola saldırı: 18 kişi yaşamını yitirdi

Şemdinli Telif hakkı AP

Hakkari'nin Şemdinli ilçesindeki Durak Jandarma Karakolu'na bomba yüklü araçla düzenlenen saldırıda 10'u asker 18 kişi hayatını kaybetti.

Başbakan Binali Yıldırım saldırıyla ilgili yaptığı açıklamada, "Şu an itibariyle 10 askerimiz var şehit, 8 sivil vatandaşımız var. Yaralılarımız var. Şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum" dedi.

Yıldırım, "5 tonluk bir patlayıcıyla intihar dalışı yapan bir kamyonet canlı bomba kendisini ve bombayı patlatmak suretiyle bu olay meydana gelmiştir" diye konuştu.

PKK, askeri kanadı HPG (Halk Savunma Güçleri) tarafından yapılan açıklamayla saldırıyı üstlendi.

27 kişi yaralandı

Hakkari Valiliği tarafından yapılan açıklamada, saldırıda 11'i asker olmak toplam 27 kişinin yaralandığı belirtildi.

Saldırı sabah erken saatlerde, Şemdinli-Yüksekova karayolu üzerindeki karakolun önünde araç ve kimlik kontrolü yapılırken gerçekleştirildi.

Patlamayla yolda derin çukur oluştu

Saldırı sonrası yolda 5 metre derinliğinde, 10 metre genişliğinde bir çukur oluştu ve yol trafiğe kapandı.

Telif hakkı AP

Yaralılar Şemdinli ve Yüksekova devlet hastanelerine kaldırıldı.

Patlamadan sonra bölgede havadan ve karadan operasyon başlatıldı.

Hakkari Valisi Cüneyit Orhan Toprak, "Yol kontrol noktasında bir kamyonete yüklü yaklaşık 4-5 tona yakın patlayıcıyı patlattılar. Operasyonlarımız havadan ve karadan devam ediyor" dedi.

Erdoğan: Bölücü terör örgütünü eylem yapamaz hale getirmekte kararlıyız

Anadolu Ajansı, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu tarafından saldırıyla ilgili geçici yayın yasağı getirildiğini bildirdi.

Ajans yasağın; patlama anı, patlama sonrası olay yeri, yaralılar ve hayatını kaybedenlere ait görüntü ve görselleri kapsadığını belirtti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bir açıklama yayımlayarak saldırıyı kınadı.

Telif hakkı DHA

Erdoğan açıklamasında şunları belirtti:

"Bölücü örgüt, geçtiğimiz yıl başlattığı çukur eylemlerinin akabinde bölge halkı tarafından adeta tecrit edilmiş, dışlanmıştır. Bunun üzerine örgüt üyeleri, tıpkı FETÖ ve DEAŞ mensupları gibi, sadece kan dökmeyi, can almayı hedefleyen saldırılarla varlıklarını ispata yönelmişlerdir.

"Suriye ve Irak'ta hesapları olan karanlık odakların taşeronluğunu yapan bu örgütün eylem teşebbüslerinin büyük bölümü, esasen, halkımızın desteği sayesinde, güvenlik ve istihbarat kuruluşlarımızın gayretleriyle önlenmektedir. Maalesef, son Şemdinli saldırısında olduğu gibi, önüne geçilemeyen eylemler de yaşanabilmektedir.

"Devletimiz, tüm kurumlarıyla, milletimizle el ele vererek, bölücü terör örgütünü eylem yapamaz hale getirmekte kararlıdır. İnsan gücünden teknolojik imkanlara kadar bunun için ne gerekiyorsa seferber ediyoruz. Devletimizin ve milletimizin bekası için, yurt içinde ve yurt dışında, her türlü siyasi, diplomatik, askeri tedbiri almakta kararlıyız."

İlgili haberler