ABD ve İngiltere: Halep'e saldırılar sürerse Rusya'ya ekonomik yaptırımlar genişleyecek

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ve İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson Telif hakkı Getty Images
Image caption ABD Dışişleri Bakanı Kerry, Suriye'deki krizin "siyasi bir çözüme" ihtiyaç duyduğunu söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ve İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson, Rusya'yı, Suriye'nin Halep kentindeki hava saldırılarını sürdürmesi halinde "yeni ekonomik yaptırımlara maruz kalacağı" yolunda uyardı.

Londra'da Pazar günü bir araya gelen iki bakan Suriye'deki gelişmeleri ele aldı.

Görüşme sonrası bir açıklama yapan John Kerry, "Rusya'nın bu savaşın siyasi bir çözüm olmadan bitemeyeceğini anlaması gerektiğini" söyledi.

Suriye'nin Halep kentinde yaşananları "insani felaketlerin en büyüğü" olarak nitelendiren Kerry daha önce de Rusya ve Suriye yetkilileri hakkında savaş suçları işledikleri gerekçesiyle soruşturma açılması gerektiğini belirtmişti.

ABD bu ayın başında, Moskova'nın Suriye'deki ateşkes konusunda taahütlerine uymadığı gerekçesiyle, Suriye'de barışı sağlamak amacıyla Rusya ile yürütülen müzakelerin askıya alındığını açıklamıştı.

Müzakerelerin durdurulmasının ardından, Rusya ve Suriye hükümetinin Halep'teki hava saldırıları artarak sürüyor.

'Yaptırımlar Suriye hükümeti ve destekçilerini de kapsayabilir'

İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson ise "Çatışmasızlığın sağlanması, yani Cenevre'deki görüşmelere geri dönülmesi gerekli. Bu gibi suçlar, gün gelir faillerini bulur ve şimdi bunu düşünmeye başlamalılar" dedi.

Johnson, taraflara "baskının sürdürülmesi için" düşünülen bazı ek yaptırımların Suriye hükümeti ve destekçilerini de kapsayabileceğini söyledi.

Uzmanlara göre, Suriye hükümetine yönelik hâlihazırdaki yaptırımlar ise şu ana kadar pek de etkili olmadı.

'Çözüm için müzakere masasına geri dönülmeli'

Ancak Cenevre ve Lozan'daki barış müzakerelerinin sonuç vermemesi, Londra görüşmeleri için beklentileri de azalttı.

Rusya ve ABD, Cumartesi günü İsviçre'nin Lozan kentinde gerçekleşen ve Türkiye, İran ve Suudi Arabistanlı yetkililerin de yer aldığı barış görüşmelerine katılmıştı.

Ancak 5 saat süren Lozan'daki müzakerelerden, Halep'teki hava saldırıları ya da kuşatma altındaki bölgelere yardım gönderilmesi konusunda tatmin edici kararlar çıkmamıştı.

Diplomatik görüşmelerin ise devam edeceği belirtiliyor.

Telif hakkı AP
Image caption Halep kentindeki hava saldırılarının durdurulması için gerekli ilerleme sağlanamadı.

Suriye hükümeti ve muhalifler arasında bölünmüş durumda olan Halep kenti 7 gün süren "çatışmasızlığın" ardından, hükümet güçleri ve Rus uçaklarının ağır bombardımanı altına girmişti.

Suriye hükümetinin kuşatması altındaki ve muhaliflerin kontrolündeki Halep'in doğusunda yaklaşık 250 bin sivilin olduğu tahmin ediliyor.

Yardım kuruluşları, sivillere yardım stoğunun ulaştırılması için 72 saatlik çatışmasızlığın sağlanması çağrısı yapıyor.

Birleşmiş Milletler (BM) de, Halep'teki durumu "cehennem" olarak nitelemiş ve kentte birçok sivilin "günde bir öğün bile yiyemediğini" ve Haleplilerin "zar zor hayatta kaldığını" açıklamıştı.