Ankara ve Diyarbakır'da IŞİD operasyonu

Ankara Eryaman'da operasyon düzenleyen güvenlik güçleri Telif hakkı DHA
Image caption Operasyonda, canlı bomba eyleminde kullanılacağı değerlendirilen çok sayıda patlayıcı madde bulundu.

Ankara'nın Etimesgut ilçesinin Eryaman mahallesinde günün ilk saatlerinde düzenlenen operasyonda intihar saldırısı düzenlemesinden şüphelenilen Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) üyesi bir kişi öldürüldü.

Anadolu Ajansı'nın (AA) haberine göre, şüphelinin Özel Harekat Şube Müdürlüğü görevlilerinin katıldığı operasyonda "Teslim ol" çağrısına ateşle karşılık vermesi üzerine çatışma çıktı.

Ankara Valisi Ercan Topaca, operasyonda öldürülen kişinin Anıtkabir ve eski meclis çevresinde keşif yaptığının tespit edilmesi ve bağlantılarının da şüpheli görülmesi sonucunda takibe alındığını söyledi.

Topaca, "Şahsın Anıtkabir civarında dolaşması, eski meclisin önünde keşif yapmasından dolayı 29 Ekim veya 10 Kasım törenlerinde saldırı yapabileceği ihtimali üzerinde duruyoruz. Hedefin, kalabalık insan toplulukları olduğu şüphesiz" diye konuştu.

Ankara Valiliği, internet sitesinde şüphelinin 1992 doğumlu Ahmet Balık olduğunu açıkladı ve Anıtkabir ve eski meclis binasında keşif faaliyetinin fotoğraflarını yayımladı.

Telif hakkı ANKARA VALİLİĞİ
Image caption Şüphelinin 1992 doğumlu Ahmet Balık olduğu açıklandı.

Operasyonda, canlı bomba eyleminde kullanılacağı değerlendirilen çok sayıda patlayıcı madde bulundu.

Ankara'da geçtiğimiz haftalarda Haymana yolu civarında bombalı araçla eylem hazırlığında olduğu belirtilen iki kişi polisin 'teslim ol' çağrısından sonra kendini havaya uçurmuştu. Yetkililer, canlı bombaların PKK bağlantısı üzerinde durulduğunu açıklamıştı.

Soylu: Operasyonlar devam ediyor

Ankara'daki operasyonla ilgili konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da şüphelinin Anıtkabir ve eski meclis civarında keşif yaptığı bilgisini doğruladı.

AA'nın haberine göre Soylu, "Güvenlik güçlerimiz çok önemli bir izleme ve istihbarat sonucunda bir DEAŞ mensubunu daha etkisiz hale getirdiler. Bu operasyonlarımız devam ediyor" dedi.

Ankara Valiliği, Salı günü 30 Kasım'a kadar başkentte miting, gösteri, yürüyüş gibi etkinlikleri yasaklamıştı.

Yasağın Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) kaynaklı bir istihbarata dayandığı bildirilmiş, Ankara'da birçok noktada güvenlik önlemleri arttırılmıştı.

Soylu, güvenlik tedbirlerinin halkın daha rahat yaşaması için alındığını ve günlük hayatın olağan akışında herhangi bir sorunun olmadığını da sözlerine ekledi.

Diyarbakır'da da operasyon: 20 gözaltı

Bugün erken saatlerinde Diyarbakır'da da IŞİD'e yönelik bir operasyon düzenlendi.

AA, düzenlenen operasyonda 20 kişinin gözaltına alındığını bildirdi.

Hakkında gözaltı kararı verilen iki kişinin de yakalanması için çalışmaların devam ettiği belirtildi.

İlgili Konular