Kışanak ve Anlı gözaltına alındı, HDP eylem çağrısı yaptı

DIYARBAKIR Telif hakkı DHA

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanları Gülten Kışanak ve Fırat Anlı, akşam saatlerinde PKK'ya yönelik yürütülen bir soruşturma kapsamında gözaltına alındı.

Anadolu Ajansı (AA), Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından PKK'ya yönelik yürütülen bir soruşturma kapsamında hakkında gözaltı kararı verilen Kışanak'ın Diyarbakır Havalimanı'nda, Anlı'nın ise evinde gözaltına alındığını bildirdi. Kışanak'ın TBMM Darbe Komisyonu'na bilgi vermek için bulunduğu Ankara'dan dönüşte gözaltına alındığı belirtildi.

Kışanak ve Anlı'nın Diyarbakır İl Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldüğü öğrenildi.

Telif hakkı DHA
Image caption Kışanak, Darbe Komisyonu'na bilgi vermek için gittiği Ankara'dan Diyarbakır'a dönüşünde gözaltına alındı.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcısı Kamil Erkut Güre, yaptığı yazılı açıklamada, Kışanak'ın gözaltı gerekçelerini, "özerkliğin ilan edildiği Demokratik Toplum Kongresi'ne katılmak ve burada olağan üye sıfatıyla örgüt lehine konuşmak, PKK/KCK silahlı terör örgütünün çağrısı ve talimatları doğrultusunda Diyarbakır ilinde düzenlenen Nevruz etkinliklerinde terör örgütü lehine söylemlerde bulunarak özerklik çağrısı yapmak, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi adına tescilli resmi araçları silahlı terör örgütü üyelerinin cenazelerine tahsis etmek suretiyle kullandırmak, yine yasadışı toplantı ve gösteri yürüyüşlerine katılarak cebir ve şiddet olgusunu meşru gösterecek nitelikte örgüt lehine söz ve eylemlerde bulunmak" olarak sıraladı.

Açıklamada, "PKK/KCK silahlı terör örgütüne üye olma suçundan" yürütülen soruşturma kapsamında gözaltı kararının alındığı vurgulandı.

Başsavcı, ayrıca Anlı'nın da Diyarbakır'ın Dicle ilçesinde PKK'lılara mezarlık yapmak amacıyla belediye araçlarını tahsis etmesi nedeniyle gözaltına alındığını açıkladı.

Telif hakkı DHA

Belediye binasında da arama

Doğan Haber Ajansı (DHA), soruşturma kapsamında hem Kışanak'ın hem Anlı'nın evlerinde arama yapıldığını ve avukat nezaretinde yürütülen aramaların yaklaşık iki saat sürdüğünü bildirdi.

Polis, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanlığı binasını kordona aldı ve binayı giriş-çıkışlara kapattı. DHA, binanın başkanlık katında da arama yapıldığını belirtti.

Bu gelişmeler üzerine, Demokratik Bölgeler Partisi Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel ve Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP) bazı milletvekilleri belediye binasının önüne geldi.

Tuncel, binaya yaklaştırılmamaları üzerine polislere, "Bu belediyeler halkındır. Biz halkın seçilmişleriyiz, siz kimsiniz? Halk sizi değil bizi tanıyor" diye tepki gösterdi.

Telif hakkı DHA
Image caption Sabahat Tuncel, belediye binasına girişlere izin vermeyen polise tepki gösterdi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, çalışanlarına gönderdiği SMS mesajlarıyla "belediyeye sahip çıkmalarını" istedi.

HDP ve DBP'den eylem çağrısı

HDP ve DBP de yaşananlara tepki göstermek için sabah saat 11:00'de eylem çağrısı yaptı. HDP resmi Twitter hesabı üzerinden, "Halklarımız bu durumu kabullenmeyecek, demokratik protesto hakkını kullanacaktır. İrademizi doğrudan hedef alan bu saldırıya karşı her yerde 11.00'de demokratik protesto hakkımızı kullanacağız. Zulme karşı direniş haktır" mesajlarını paylaştı.

Telif hakkı Twitter

DBP de yaptığı yazılı bir açıklamada, Kışanak ve Anlı'nın gözaltına alınmalarıyla birlikte, kendilerine bağlı belediyelere yönelik "baskılar ve kayyım atama uygulamalarının... başka bir aşamaya ulaştığı" belirtildi.

Açıklamada, "AKP'nin sivil darbesi olarak gerçekleşen bu uygulamaya karşı halkımızla beraber en güçlü tutumu göstereceğiz. Hükümet bu uygulamalarından dönünceye ve bu akşam gözaltına alınan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eş Başkanlarımız Gültan Kışanak ve Fırat Anlı başta olmak üzere tüm belediye eş başkanlarımız serbest bırakılıncaya kadar sürekli bir mücadele ve eylem içerisinde olacağız" denildi.

Kışanak ve Anlı, 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eş Başkanı seçilmişti.

Kışanak, geçmişte de Barış ve Demokrasi Partisi'nin eş genel başkanlığını yapmıştı.

İlgili Konular