Kuşlar filmininin yıldızından Alfred Hitchcock'a cinsel taciz suçlaması

Tippi Hedren Telif hakkı Getty
Image caption 86 yaşındaki Tippi Hedren'in otobiyografisi piyasaya çıktı

Sinema tarihinin unutulmazları arasında yer alan 1963 yapımı Kuşlar filmin yıldızı Tippi Hedren, yönetmen Alfred Hitchcock'un kendisine cinsel tacizde bulunduğunu iddia etti.

Tippi Hedren, Hitchcock'un filmin çekimleri sırasında limuzinde kendisine saldırdığını ve onu öpmeye çalıştığını öne sürdü.

Yaşadıklarını "korkunç" olarak nitelendiren 86 yaşındaki Hedren, anılarını anlattığı "Tippi: A Memoir" adlı otobiyografisinde Hitchcock'u öpmeyi reddettikten sonra yönetmenin kendisini kariyerini bitirmekle tehdit ettiğini de yazdı.

Hedren, yaşadıklarını bu bugüne kadar anlatmamasına gerekçe olarak ise o dönem cinsel tacizin dikkate alınmamasını ve Hitchcock'un Hollywood için kendisinden daha değerli olmasını gösterdi.

Telif hakkı AP

'Başka roller almamı engelledi'

Tippi Hedren ayrıca Hitchcock'un Universal Film Stüdyosu kendisini Oskar Ödüllerine aday göstermek istediği zaman araya girip buna izin vermediğini ve başka roller almasını engellediğini de iddia etti.

Kuşlar filminde saldırıya uğradığı sahnede de yönetmenin gerçek kuşlarla gerçek bir saldırı yaratmasının psikolojisini bozduğundan bahseden Hedren, Hitchcock için, "Kariyerimi mahvetmiş olabilir ama ona asla hayatımı mahvetme şansı vermedim" dedi.

İlgili haberler