Çavuşoğlu: Başika Kampı gereksiz bir gerginlik yarattı

mevlut cavusoglu Telif hakkı AFP

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Irak'ın Musul kentinin yakınlarında bulunan Başika Kampı'nın amacının yerel güçleri eğitmek olduğunu ancak artık gereksiz bir hale geldiğini söyledi. Çavuşoğlu, Bağdat yönetimi ile yaşanan krizin çözümü için ise diplomatik çabaların sürdüğünü belirtti.

Anadolu Ajansı'nın haberine göre, Katar'ın başkenti Doha'daki üste görev yapan Türk askerlerini ziyareti sırasında konuşan Çavuşoğlu, "Irak'ın toprak bütünlüğüne, bağımsızlığına verdiğimiz önemi en iyi Bağdat yönetimi bilir. Herkesten daha fazla güçlü destek veriyoruz. Başika kampı gereksiz bir gerginlik yarattı. Olmaması gereken bir gerginlikti ama biz bunu yoluna koymak için de diplomatik çabalarımızı sürdürüyoruz" dedi.

Bu arada Anadolu Ajansı, konuyla ilgili yayımladığı ilk haberinde düzeltme yaparak, Bakan Çavuşoğlu'na atfen verilen "Başika Kampı'nın amacı da DAEŞ'e karşı yerel güçleri eğitmekti ama gereksiz bir hale geldi." ifadesini "Başika kampının amacı da DEAŞ'a karşı yerel güçleri eğitmekti ama gereksiz bir gerginlik yarattı." cümlesiyle değiştirdi.

Musul'a yaklaşık 20 kilometre mesafedeki Başika Kampı nedeniyle Türkiye ile Irak arasında bir süredir ciddi bir kriz yaşanıyor. Irak, üsteki Türk askerlerinin varlığının egemenliğinin ihlali olduğunu öne sürüyor ve geri çekilmesini talep ediyor. Türkiye ise buradaki askeri varlığını kendi güvenliği açısından kritik önemde görüyor.

Dışişleri Bakanı, Başika Kampı'nın "gereksiz bir gerginlik yarattığını" ancak bunun yoluna koyulması için diplomatik çabaların devam ettiğini sözlerine ekledi.

Krizin çözümü çabaları kapsamında Irak'tan bir heyetin gelmesinin beklendiğini belirten Çavuşoğlu, İran'ın da bu süreçte olumlu katkı yapması halinde bunun memnuniyet yaratacağını ifade etti.

İlgili haberler