Ömer Çelik'ten AB'ye: Kimse kimseye parmak sallamasın

Omer Celik Telif hakkı AFP

Avrupa Birliği (AB) Bakanı Ömer Çelik, Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekillerinin gözaltına alınıp tutuklanmaları konusunda "Bir kişi seçildikten sonra terörü destekleme özgürlüğü kazanmaz" dedi.

Çelik, Türkiye'deki uygulamaları savunurken İspanya yargısının Batasuna partisi ile ilgili kararlarını örnek gösterdi.

AB büyükelçileriyle biraraya geldikten sonra bir basın toplantısı düzenleyen Çelik, HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ dahil toplam 9 milletvekilinin tutuklanmasına Brüksel'den gelen tepkilere de cevap verdi:

"Bir milletin darbeyle topyekûn savaşıp, bunun bedelini şehitlerle ödemişken, Avrupa'daki bazı dostlarımızın 1 cümleyle yanımızda olduğunu söylerken, 9 cümleyle eleştirmesi kabul edilemez bir durumudur. Sürekli olarak Türkiye karşıtlığı yapılması, Türkiye'nin sürekli sorgulanması doğru bir siyaset tarzı değildir."

Çelik, İspanya Yüksek Mahkemesinin Batasuna Partisi hakkında verdiği kararı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin de onadığını belirterek, şunları söyledi:

''Bir milletvekilinin, üstelik İspanya'nın dışında Venezuela'da ETA terör örgütünü destekleyen bir mitinge katılması, Batasuna Partisinin ETA tarafından oradaki sosyalist partinin tehdit edilmesine karşı çıkmaması, bir milletvekilinin terörist cenazesine katılması, ETA propagandası yapması. İspanya Yüksek Mahkemesi, bunların demokratik toplum düzenini tehdit eden faaliyetler olduğuna karar vermiştir. En son Cordoba kararında, bir milletvekili terör örgütü üyesi olduğu için cezalandırılıyor. Daha sonra da cezası bitmesine rağmen kamu haklarından men ediliyor."

Dünyanın hiçbir yerinde milletvekillerinin tutuklanmasının istenen bir durum olmayacağını anlatan Çelik, "Ama bir milletvekili halkın iradesine saygı göstermiyorsa, halkın ona verdiği görev yerine, meşruiyet içinde hareket etmek yerine, halktan aldığı iradeyi başkalarına teslim ediyorsa bir şekilde de halkın iradesini terör örgütlerinin gasp etmesine aracı ve köprü oluyorsa bu durumda hiçbir şekilde siyasi katılım yollarından bahsedilerek bu kişilerin cezalandırılması, bu kişiler hakkında bir kovuşturma yapılmasının önüne geçilmesi şeklinde bir argüman ileri sürülemez" dedi.

Telif hakkı AFP
Image caption Avrupa Komisyonu'nun Türkiye ilerleme raporunu Çarşamba günü açıklaması bekleniyor.

AB'den sert tepki gelmişti

Cuma günü HDP'li vekillerin gözaltına alınıp tutuklanmasının ardından Avrupa Parlamentosu Türkiye raportörü Kati Piri, Türkiye'yle müzakerelerin dondurulması çağrısını yapmıştı.

AB Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ise gelişmeleri 'son derece kaygı verici' olarak tanımlamıştı.

Avrupa'yla yeniden köprüleri kurmak istediklerini söyleyen Çelik ise tarafların farklılıklarını konuşarak çözmesi gerektiğini ifade etti:

"Kimse kimseye parmak sallamasın, el sıkışalım, bir masanın etrafında oturup tartışalım"

AB ile ilişkilerde bir sonraki kritik gün 9 Kasım Çarşamba olacak. Avrupa Komisyonu'nun Türkiye'nin üyelik süreciyle ilgili ilerleme raporunu Çarşamba günü açıklaması bekleniyor.

İlgili Konular

İlgili haberler