ABD'de Trump protestoları: 'Bizim başkanımız değil'

Cihazınızda ses/video gösterim programı bulunamadı
ABD'nin birçok eyaletinde Trump karşıtı gösteri düzenlendi.

Cumhuriyetçi Donald Trump'ın ABD'deki başkanlık yarışını kazanmasının ardından dün akşam saatlerinde ülke çapında Trump karşıtı protestolar başladı.

Trump, başkanlık seçimlerinde Demokrat rakibi Hillary Clinton'ı sürpriz bir şekilde yenilgiye uğratarak ABD'nin 45. Başkanı olmuştu.

ABD'li binlerce seçmen ise, California ve New York'un da aralarında bulunduğu birçok eyalette yürüyüşlere katılarak, sosyal medyada da büyük yankı bulan "Bizim başkanımız değil" sloganını attı.

Trump ise, bu tepkiler karşısında "ayrışmanın getirdiği yaraları saracağı" ve "tüm Amerikalıların başkanı" olacağı sözü veriyor.

Beyaz Saray'da kritik Obama-Trump görüşmesi

Protestolar sürerken, ABD Başkanı Barack Obama, Trump'ı, koltuğunu devretmesinden önce Beyaz Saray'da ikili bir toplantı için ağırlamaya hazırlanıyor.

Beyaz Saray sözcüsü Josh Earnest, Obama'nın Trump'la görüşmesinde görev tesliminde "yumuşak geçişi" sağlayacağına dair samimi açıklamalar yapacağını ifade etti.

Josh Earnest'e göre, Trump-Obama toplantısı "kolay geçmeyecek".

Trump'ın eşi Melania ve Obama'nın eşi Michelle Obama da, aynı saatlerde Beyaz Saray'ın konutlarında biraraya gelecek.

Protestoculardan Trump politikalarına tepkiler

Telif hakkı AFP
Image caption ABD Başkanı Barack Obama, Trump'ın sürpriz zaferi sonrası "Hepimiz bu ülke için en iyisini istiyoruz" diye açıklama yapmıştı.

Obama, Cumhuriyetçi adayın başkanlık zaferini telefonda kutlamış ve Trump'la aralarındaki dikkat çekici farklılıkların "bir sır olmadığını" vurgulamıştı.

Obama, "Hepimiz bu ülke için en iyisini istiyoruz" diye konuşurken, Trump'ın seçim gecesi yaptığı zafer konuşmasının ise onu "cesaretlendirdiğini" söylemişti.

Clinton'ın seçim kampanyasına aktif destek vermiş olan Obama, başkanlık seçimleri öncesinde ise Trump'ın saray için "uygun olmadığını" yinelemişti.

Demokrat aday da, Trump'a "ülkeyi yönetmesi için şans verilmesi" gerektiğini söylemişti.

Beyaz Saray ve Clinton'ın çağrılarına rağmen sokaklara dökülen ABDli seçmenler, Trump'ın göç, üreme hakları ve LGBTİ'lerin haklarına ilişkin politikalarına tepki gösterdi.

'Bu soytarıyı seçerek 1950'lere geri döndük'

California'daki eylemlerin en büyüklerinden biri Berkeley Lisesi bahçesinde bin 500 öğrenci ve öğretmenin katılımıyla gerçekleşti.

Telif hakkı Reuters
Image caption Los Angeles'ta protestocular Trump'ın temsili kuklasını yaptı.
Telif hakkı Reuters
Image caption "Benim başkanım değil" yazılı pankartlar tutan protestocular, Trump'ın kuklasını yakıyor

İlerici politikalarıyla tanınan kentteki eylemciler, buradan California Üniversitesi'ne doğru yürüdü.

Eyleme katılan kadın öğrencilerden biri "Bu soytarıyı seçerek 1950'lere geri döndük. Trump bize ne kadar fazla nefret ve cehalet olduğunu gösteriyor" dedi.

Los Angeles'ta ise çoğu Latin kökenli yüzlerce öğrenci belediye konağına yürüdü. İspanyolca "Örgütlü bir halkı hiçbir kuvvet yenemez" sloganı atan öğrenciler "Irkçılığı desteklemiyorum", "Göçmenler Amerika'yı yeniden yüceltecek" ve "Benim başkanım değil" pankartları açtı.

Telif hakkı AFP
Image caption ABD'deki gösteriler genel olarak barışçıl geçti.

Sınırdışı edilme korkusu

Okul yetkilileri, öğrencilerin önemli bir kısmının ailesinin ABD'ye yasal yollarla girmediğini ve sınırdışı edilme endişesi yaşadıklarını söyledi.

Eyleme örgütleyen öğrencilerden Stephanie Hipolito, "Çocuklar sınırdışı edilme korkusuyla yaşayamaz. Bizler suçlu değiliz, uyuşturucu kaçakçısı değiliz. Bizler Amerikan rüyasını herkes kadar arzulayan çalışkan insanların" dedi.

Telif hakkı Getty Images
Image caption Chicago'da protestocular Trump Tower'a yürüdü

Texas ve Seattle'da da benzer yürüyüşler düzenlenirken Reuters ajansı Arizona, New York, Massachusetts, Illinois ve New York eyaletlerinde de benzer protestoların planlandığını duyurdu.

İlgili haberler