Boris Johnson: Türkiye'yi köşeye sıkıştırmamalıyız

Telif hakkı Reuters

Türkiye'de 15 Temmuz darbe girişimi sonrası Türkiye'de 2004'te kaldırdığı idam cezasının yeniden yürürlüğe koyması yönündeki çağrılar Avrupa Birliği ile Ankara arasında gerilime neden olurken, bu konu AB içinde görüş ayrılıklarını tetikledi. İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson, Brüksel'deki AB Dışişleri Bakanları toplantısı öncesi ITV'ye yaptığı açıklamada idam cezası nedeniyle Türkiye'nin 'köşeye sıkıştırılmaması gerektiği'ni söyledi.

15 Temmuz darbe girişimine atıfta bulunan Johnson, "Türkiye'de yaşananlar ortak çıkarlarımızın aleyhindeymiş gibi aşırı bir tepki vermemeliyiz. Çok ciddi bir durum, çok ciddi bir darbe girişimi ile karşılaştıklarını unutmayalım" dedi.

Johnson daha sonra AB Dışişleri Bakanları toplantısında yaptığı konuşmada da Türkiye'deki idam cezasıyla ilgili AB'den gelen tepkilere değindi. AB ülkelerinin 1980'ler ve 1990'larda idam cezasını kaldırmak için kendilerine zaman tanınmasını istediklerini belirten İngiltere Dışişleri Bakanı, idam cezasının AB üyeliği için 'otomatik bir bariyer' olmaması gerektiğini savundu.

AB Dışişleri Bakanları: Türkiye'yle müzakereler durmasın

Toplantıda Johnson'a ilk itiraz Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini'den geldi. Mogherini, idam cezasının 'açıkça AB üyelik kurallarına uymadığı'nı anımsatırken, diğer bakan ve diplomatlar da Johnson'ın, bu çağrıyla AB üyelik kurallarının Türkiye için hafifletilmesini istediği şeklinde yorumladı.

Financial Times gazetesine konuşan bir diplomat Johnson'ın sözleri için "inanılmaz" yorumunu yaptı.

Independent'a görüşünü sorduğu İngiltere Dışişleri'nden bir diplomat ise Johnson'ı savunup, "Dışişleri Bakanı asla Erdoğan'ı savunmuyordu, sadece gerçekleri söylüyordu" dedi.

Telif hakkı Reuters

15 Temmuz darbe girişimi sonrası Türkiye'de 100 binden fazla kişiyi tasfiye edilirken, Avrupa Birliği'nden Ankara'ya eleştirilerin tonu da arttı. Eş Genel Başkanlar Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ ile beraber 10 HDP'li vekilin tutuklanmasıyla Brüksel-Ankara arasında sert atışmalar yaşanmaya başladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sık sık idam cezasının Meclis'ten geçmesi halinde kendisinin onaylayacağını belirtirken, AB bunun müzakerelerin seyri için 'kırmızı çizgi' olduğunu vurguluyor.

Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz idam cezasının AB değerleriyle bağdaşmayacağını "Türkiye'deki durumun devam etmesi halinde, Avrupa Birliği olarak ekonomik yaptırımlar dahil, bazı önlemleri düşünmek zorunda kalacağız" açıklamasını yapmıştı.

Erdoğan da Schulz'a "Batı ne diyor? İdam olmaz. Buradan Batı'ya sesleniyorum. Ey batı Bu milletin kaderi sizin elinizde değil. Kimsin sen ya? Bir parlamentonun başkanı" yanıtnıı vermişti.

Türkiye'de idam cezası 1984'ten beri fiilen uygulanmıyordu. Avrupa Birliği'yle (AB) yapılan üyelik müzakerelerinin gerektirdiği reformlar kapsamında 2004'te idam cezası anayasadan tamamen çıkarıldı.