Ramstein üssündeki Türk askerlerinden 'iltica başvurusu'

Ramstein hava üssü Telif hakkı SWR

Alman medyasındaki haberlere göre , Rheinland-Pfalz eyaletinin Kaiserslautern kenti yakınlarındaki Ramstein kasabasında bulunan NATO Üssü'nde görevli Türk askerleri, Almanya'ya iltica başvurusunda bulundu.

ARD televizyonu ve DPA Haber Ajansı Rheinland-Pfalz eyaleti yetkililerinin, askerin iltica başvurusu yapan askerlerin sayısına ilişkin bilgi vermekten kaçındıklarını ifade etti.

Baden-Württemberg ve Rhineland-Palatinate eyaletlerine yayın yapan Alman SWR kanalının web sitesi başvurunun Kaiserslautern'deki resmi makamlar tarafından da doğrulandığını yazdı.

Rhineland-Palatinate eyaletinin Mainz'de bulunan Uyum Bakanlığı ise iltica başvurusuyla ilgili daha fazla yorum yapmazken, SWR'nin bilgisine başvurduğu bakanlık sözcüsü, "Kişisel hakların korunması ve güvenlik gibi gerekçeler nedeniyle sözü edilen bireylerin iltica süreçleriyle ilgili bilgi veremiyoruz "açıklaması yaptı.

Askerlerin NATO üssündeki görev sürelerinin yakında dolacağını ve Türkiye'ye gönderileceklerini belirten SWR, başvuruların Almanya Federal Göç ve Mülteciler Dairesi (BAMF) tarafından incelendiği bilgisini verdi.

'Diplomatik kriz çıkabilir'

Kaiserslautern'e 16 km uzaklıktaki Ramstein Hava Üssü, ABD'nin Avrupa'daki havagücünün ve NATO'nun lojistik tesislerinin merkezi.

SWR'nin NATO sözcüsüne dayandırdığı bilgiye göre üste 500 asker bulunuyor ve bunların arasında 30 civarında Türk de var.

Kaiserslautern Teknik Üniversitesi'nden siyaset bilimcisi Marcus Müller ise iltica başvurusuyla birlikte Türkiye ile Almanya arasında yeni bir diplomatik kriz çıkabilecğini söyledi.

Müller, "Eğer BAMF, Türk askerlerin iltica başvurusunu kabul ederse Almanya, Türkiye'yi hukukun üstünlüğünün olmadığı bir ülke olarak değerlendirmiş sayılır" yorumunu yaptı.