DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek serbest bırakıldı

Kamuran Yüksek Telif hakkı HURRIYET

Demokratik Bölgeler Partisi'nin (DBP) Şırnak'ın İdil ilçesine heyet ziyareti sırasında gözaltına alınan Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek, sorgusunun ardından serbest bırakıldı.

DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek, sokağa çıkma yasağının kısmen kalktığı Şırnak'a Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP) de aralarında olduğu bir temsilci heyeti ile birlikte yaptığı ziyaret sırasında gözaltına alınmıştı.

Çarşamba günü DBP'li belediyelere yapılan operasyonlarda da, Van, Tunceli, Siirt ve Mardin belediyelerine kayyum atanmıştı.

Anadolu Ajansı (AA), Yüksek'in "Batman Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen terör soruşturması kapsamında" gözaltına alındığını aktardı.

Doğan Haber Ajansı (DHA) Yüksek'in, "daha önce hakkında açılan bir soruşturmada ifade vermediği için" polis tarafından durdurulduğunu bildirdi. Yüksek, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı Leyla Güven ve bazı HDP'li Milletvekilleri ile birlikte Diyarbakır'dan Şırnak'a gidiyordu.

Diğer eş başkan tutuklu

DBP'li Kamuran Yüksek, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hakkında başlatılan soruşturma kapsamında 'silahlı terör örgütüne üye olma' suçlamasıyla geçtiğimiz Mayıs ayında tutuklanmıştı.

Kamuran Yüksek, Ekim ayında Diyarbakır 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki ilk duruşmasında tahliye edilmişti.

DBP'nin diğer eş başkanı Sebahat Tuncel ise Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP) eş başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ dahil bazı milletvekillerinin gözaltına alınmasını protesto için Diyarbakır'da düzenlenen gösteride gözaltına alınmış ve daha sonra tutuklanmıştı.

Partiden yapılan açıklamaya göre şu ana kadar DBP'nin toplam 36 eş belediye başkanı tutuklandı, 38 eş belediye başkanı görevden alındı, 7 eş belediye başkanı hakkında da arama kararı bulunuyor.

İlgili Konular