Yıldırım: 'Cinsel istismar' düzenlemesi tecavüze af değil

Başbakan Binali Yıldırım Telif hakkı AFP
Image caption Başbakan Binali Yıldırım, muhalefetin kanun önergesi ile ilgili eleştirilerine yanıt verdi

Başbakan Binali Yıldırım, Adalet ve Kalkınma Partisi'nin (AKP) Perşembe gecesi Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) verdiği "cinsel istismar" suçlarına ilişkin kanun önergesinin "tecavüze af" anlamına gelmeyeceğini söyledi.

Ankara'da gazetecilerin sorularını yanıtlayan Yıldırım, "Bu tecavüze af değildir. Tamamen gerçek dışı bir iftiradır" dedi.

Yıldırım, "Olay şudur: Yaşı tutmayan, erken yaşta evlenenler var. Bilmiyorlar yasaları. Dolayısıyla çocukları oluyor, baba hapse giriyor, çocuklar anasıyla yalnız başına kalıyor. Bu şekilde 3 bin aile olduğu tespit edildi. Bir seferliğine bu mağduriyetin giderilmesine yönelik bir çalışmadır" diye konuştu.

Batı'da çocuğa yönelik cinsel istismar nasıl cezalandırılıyor?

8 soruda: Çocukları cinsel istismardan korumak için ne yapmalı?

AKP önerge ile "cebir tehdit, hile veya iradeyi etkileyen başka bir neden olmaksızın işlenen cinsel istismar suçunda mağdur ile failin evlenmesi durumunda" cezanın uygulanmasının ertelenmesini teklif etmişti.

Teklife göre, bu durumlarda cezanın ertelenmesi 16 Kasım 2016 tarihine kadar işlenmiş suçları kapsayacak.

Telif hakkı AFP
Image caption Teklifin görüşülmesi, oturum için yeterli çoğunluğun sağlanamaması nedeniyle nedeniyle 22 Kasım Salı gününe ertelendi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) milletvekillerinin gece geç saatlerde sosyal medya aracılığıyla duyurduğu teklifin görüşülmesi, oturum için yeterli çoğunluğun sağlanamaması nedeniyle nedeniyle 22 Kasım Salı gününe ertelenmişti.

Muhalefet ve sosyal medyada tepkilerini dile getirenler, önergenin özellikle çocuk evliliklerinin önünü açacağı ve kadınların cinsel istismarda bulunan erkek ile evlenmesinin teşvik edileceğini, erkeklerin ise cezasız kalacaklarını söylüyor.

Bozdağ: Muhalefet konuyu çarpıtıyor

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ da altı AKP'li milletvekilinin imzasıyla sunulan önergenin, 'kadınların tecavüzcüsüyle evlendirilmesi' anlamına gelmediğini, muhalefetin konuyu 'bilerek ve isteyerek çarpıttığını' söyledi.

Telif hakkı Getty Images
Image caption Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, muhalefetin konuyu 'bilerek ve isteyerek çarpıttığını' söyledi

Bozdağ Twitter'da hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, "Tecavüzcü ile evlenerek cezadan kurtulma imkanı getirilmemiştir" ifadelerini kullandı.

Cebir, tehdit, hile ve iradeyi sakatlayan başka bir nedenle cinsel istismar suçunu işleyenlerin, bu düzenlemeden yararlanamayacağını vurgulayan Bozdağ önergelerinin, 'tecavüzcüleri kesinlikle kapsamadığının' da altını çizdi.

Düzenleme ile evlenmiş ancak yaş şartı nedeniyle nikah "yapamamış olanların, resmi nikahla evlenmeleri" halinde geçerli olacağını savunan Bozdağ, bu yasa ile 'ailelerin mağduriyetlerinin giderilmesinin' hedeflendiğini kaydetti.

Sosyal medyada önergeyi eleştirenler ise #TecavüzMeşrulaştırılamaz etiketi altında tepkilerini dile getiriyor. Etiket, Twitter'ın Türkiye gündeminin en üst sırasında yer alıyor.

İlgili haberler