Merkez Bankası faiz artırdı

Merkez Bankası Telif hakkı DHA

Merkez Bankası bir haftalık repo faizini 0,50 puan artırarak yüzde 8'e çıkardı.

Bankanın açıklamasında "Son dönemde açıklanan veriler, yılın üçüncü çeyreğinde iktisadi faaliyette ivme kaybına işaret etmektedir" ifadesi yer aldı.

Merkez Bankası'nın faiz kararının açıklanmasından sonra Dolar/TL 3,37 seviyesine kadar geriledi.

Merkez Bankası'nın faiz kararı açıklamasında, döviz kurlarındaki sert dalgalanmaların enflasyon açısından risk oluşturduğu da ifade edildi:

"Yakın dönemde küresel belirsizliklerdeki artış ve yüksek oynaklıklara bağlı olarak yaşanan döviz kuru hareketleri enflasyon görünümüne dair yukarı yönlü risk oluşturmaktadır."

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu'na göre, iç talepteki zayıflama ise enflasyonu düşürücü yönde etki yaratıyor.

Yapısal reformların hayata geçirilmesiyle büyüme potansiyelinin artacağını ifade eden Merkez Bankası, "Alınan destekleyici teşvik ve tedbirlerin katkısıyla son çeyrekten itibaren iktisadi faaliyette toparlanma beklenmektedir" diyor.

YP zorunlu karşılıklar indirildi

Merkez Bankası'ndan gelen bir diğer açıklamada ise yabancı para cinsi (YP) zorunlu karşılık oranlarının tüm vadelerde yarım puan düşürüldüğü ifade edildi.

Merkez Bankası bu adım sayesinde piyasaya 1,5 milyar dolarlık ilave döviz likiditesi sağlanacağını aktardı.

Zorunlu karşılıklar, bankaların Merkez Bankası'nda tutmakla yükümlü oldukları sermaye karşılığı anlamına geliyor.

Yeni faiz artırımları yolda

Merkez Bankası'nın kararını değerlendiren Londra merkezli ekonomik araştırmalar kurumu Capital Economics, TL'deki değer kaybının faiz artırımını beraberinde getirdiğini söyledi.

Kurumun yorumunda, "Türkiye'nin ciddi dış kırılganlıkları devam ediyor. Önümüzdeki yıl daha fazla faiz artırımı göreceğiz" dendi.

İlgili Konular