Kadınlar şiddete karşı yürüdü
Cihazınızda ses/video gösterim programı bulunamadı

Kadınlar şiddete karşı yürüdü

Kadına yönelik şiddete karşı slogan atan kadınlar yürüyüşün ardından Galatasaray Meydanı'nda hem Türkçe hem de Kürtçe olarak basın açıklaması yaptı.

Açıklamada, "Biz kadınlar olarak erkek-devlet şiddetine karşı; hayatımıza, bedenimize, kimliğimize sahip çıkmak için 'her halde direniş' diyoruz" çağrısı yapıldı.

"Şiddetin yol açtığı tahribatı bedenimizde, evimizde, sokağımızda, iş yerimizde, ilişkilerimizde, ülke sınırlarının içinde ve ötesinde; kısacası hayatımızın her alanında hissediyoruz" denilen açıklamada, "Biz kadınlar ve translar, bırakın politika yapmayı, kendimize sadece gündelik hayatımızı sürdürmeye çalışırken buluyor ve bunun için de ayrı bir mücadele veriyoruz. Sadece basına yansıyan haberlerden bildiğimiz kadarıyla, 2016'nın ilk 10 ayında erkekler en az 220 kadın öldürdü, 352 kız çocuğunu cinsel olarak istismar etti. Ve yalnızca bir ayda işsiz bırakılan kadın sayısı 13 bini aşmış durumda" denildi.

Basın açıklamasının ardından bir grup kadın, kısa bir performans sergileyerek, erkek şiddeti ve cinayetleri canlandırdı.

BBC'den Fundanur Öztürk, gösteriye katılanlarla konuştu.

Telif hakkı Fundanur Ozturk

İlgili Konular