Başbakan Yıldırım'dan MHP lideri Bahçeli'ye teşekkür

Devlet Bahçeli ve Binali Yıldırım Telif hakkı AFP
Image caption Başbakan Binali Yıldırım ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin önümüzdeki günlerde bir araya gelmesi bekleniyor.

Adalet ve Kalkınma Partisi'nin (AKP) hazırladığı ve Milliyetçi Hareket Partisi'yle (MHP) müzakere ettiği anayasa değişikliği tasarısı üzerindeki görüşmeler tamamlandı.

Başbakan Binali Yıldırım, tasarıyla ilgili olarak MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile en kısa zamanda görüşeceklerini açıkladı.

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) partisinin grup toplantısında konuşan Binali Yıldırım, "İçeriği göreceksiniz, açıklayacağız. Sayın Bahçeli ile görüşelim. Bir müşterek çalışma yapmadan, mutabık kalmadan açıklama yapmak doğru olmaz. İddialara kulak asmayın. Gerçeklerle iddialar her zaman birbiri ile örtüşmez" dedi.

Başbakan Yıldırım, "Çok az kaldı. Hepsi belli olacak. Her şey net. Kafamızda herhangi bir problem yok" diye konuştu ve şöyle devam etti:

"Sayın Bahçeli'ye, ülkenin geleceği, menfaati için olumlu, yapıcı tutumundan dolayı teşekkür ediyorum. Son görüşmemizi yapıktan sonra inşallah bu (anayasa) değişikliği Meclis Başkanlığımıza, AK Parti Grubu'nun teklifi olarak sunacağız. Tabii MHP de bu teklifi götürme esnasında arzu ederse, beraber sunarız."

Parlamenter sistemden başkanlık sistemine geçen ülkeler neler yaşadı?

Bahçeli: OHAL'de referandumun mahsurlu tarafı ne?

Yine partisinin grup toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Devlet Bahçeli ise anayasa görüşmeleri için "Önemli ölçüde mesafe kaydedilmiştir. Yakın bir süre içerisinde bir iki pürüz de aşıldıktan sonra kısa bir süre sonra Meclis'e gelecektir" dedi.

Bahçeli, Başbakan Binali Yıldırım ile de en kısa zamanda bir araya geleceklerini söyledi.

Bahçeli, "OHAL varken referanduma gidilmemeli" çağrılarına da yanıt verdi ve "OHAL olduğu zaman her gün evinizden çıkıyorsunuz. İşinize gidiyorsunuz. Bir ara da sandığa gidebilirsiniz. Mahsurlu taraf neresi?" dedi.

Şentop: 15 güne Meclis'e gelir

Doğan Haber Ajansı (DHA), anayasa değişiklik paketi konusunda görüşmeleri yürüten AKP Genel Sekreteri Abdulhamit Gül ile MHP Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet Parsak'ın parti liderlerine raporlarını sunacağını aktardı.

Taraflar bugüne kadar iki görüşme gerçekleştirdi. Beklentiler üçüncü bir görüşme için tarih belirlenmesi yönündeydi. Ancak AKP'nin teklifte revizyonlara gitmesi sonucu tarafların müzakereleri tamamlama noktasına geldiği ifade edildi.

Telif hakkı DHA
Image caption Mustafa Şentop, Anayasa değişiklik teklifinin gelecek yıl bahar aylarında referanduma götürülebileceğini ifade etti.

Meclis Anayasa Komisyonu Başkanı Mustafa Şentop da dün Tekirdağ'da yaptığı bir konuşmada Anayasa değişiklik tasarısının 15 gün içerisinde Meclis'e gönderilebileceğini ifade etmişti.

Şentop, başkanlık sistemini de içinde barındıran anayasa tasarısı için, "Bahar aylarında bir referandumla anayasa değişikliğini halkımızın onayına sunacağız" demişti.

İlgili Konular

İlgili haberler