Başbakan Yardımcısı Kaynak: Bize verilen ilk bilgiye göre yurtta kilit hiç yoktu

Aladağ Telif hakkı DHA

Adana'nın Aladağ ilçesindeki bir kız öğrenci yurdunda çıkan yangında 11'i çocuk toplam 12 kişi yaşamını yitirdi, 22 kişi yaralandı.

Hayatını kaybeden çocukların en büyüğü 14 yaşındaydı.

Yangının yaşandığı kız yurduna gelen Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, "Gerçekten büyük bir acı, 11 yavrumuzu ve bir eğitmenimizi kaybettik. Bugün buraya acı paylaşmaya geldik" dedi.

Kaya, Bakanlık'tan 32 kişilik bir psikososyal destek ekibinin adli tıp kurumunda ve hastanelerde ailelere destek vermek için bulunduğunu söyledi.

Kaya, aynı zamanda sözlerine "En ufak bir ihmal bile varsa araştırılacak" diyerek devam etti.

BBC Türkçe'ye bilgi veren Adana Valiliği, hayatını kaybedenlerin Adli Tıp'ta olduğunu, yaralıların ise çevre hastanelere kaldırıldığını belirtti.

Telif hakkı DHA

'Yangın merdiveni kapısı kilitliydi' iddiası

Doğan Haber Ajansı'na göre Salı akşamı 19:30'da başlayan yangın, ilçenin tamamında görülmesi sebebiyle vatandaşların kız öğrenci yurduna akın etmesine yol açtı.

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, "Öğrencilerin hepsi ortaokul talebesi, 11-14 yaşlarında" dedi.

Doğan Haber Ajansı'nın aktardığına göre Sözlü, binanın yangın çıkış merdiveni kapısının kilitli olduğunu ileri sürdü. Sözlü, çocukların cesetlerinin yangın merdiveni kapısının yakınında bulunduğunu ifade etti.

Cihazınızda ses/video gösterim programı bulunamadı
Adana Büyükşehir Belediye Başkanı: Yangın merdivenini açamadıklarını görüyoruz

AFP haber ajansı da binanın üst katında bulunan çoğu kişinin kapalı bir yangın merdiveni kapısını açamadıkları için hayatını kaybettiğine ilişkin yetkililerin endişe duyduğunu aktardı.

Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak ise Adana'da yaptığı açıklamada, ''Gece bize verilen bilgi, kilitli olmadığı şeklinde'' dedi.

Kaynak şunları söyledi:

"Biz 03.30'da oradaydık. Orada bize hem Aladağ savcımız hem olay yeri inceleme ekiplerinin verdiği ilk bilgi, kilitli değil, kilidin hiç olmadığı şeklindeydi. Hatta şöyle bir örnek verdi, olay yeri inceleme ekiplerimiz, 'genellikle bu hadiselerde yangın çıkış kapıları kilitli olur ama tesadüfen kilitli değil' dediler. Yangın çıkış kapısının orada bir tül perde var. Bu perde de sağlam bir vaziyette duruyor.

"Bunlar bizim ilk bilgilerimiz, ilk tespitlerimiz. Bundan sonra bu ayrıntıları tabii ki olayın yargısal görevi olan Kozan ve Aladağ savcılıklarımız bu incelemeleri yapacaktır. Zannediyorum bugün öğleden sonra bilirkişi incelemesinin ardından tahkikat biraz daha hızlandırılacaktır. Ama tekrar ediyorum yangın kapısıyla ilgili gece bize verilen bilgi kilitli olmadığı şeklindedir."

Kaynak savcılığın incelemeleri sonucunda daha net bilgilere ulaşılacağını kaydetti.

Kaynak yurt binasının en son Haziran 2016'da denetimden geçtiğini de ifade etti.

Telif hakkı AFP
Image caption Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, yurt binasının yangın çıkış kapısının kilitli olmadığı yönünde bilgi aldıklarını ifade etti.
Telif hakkı DHA

Yayın yasağı getirildi

Bazı öğrencilerin yangından kurtulmak için binanın pencerelerinden atladığı belirtiliyor.

Yangın yaklaşık üç saat sonra kontrol altına alındı.

Diğer yandan Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) internet sitesinden yayınladığı duyurusunda, Aladağ İlçesi Sulh Ceza Hakimliğinin kararı ile soruşturma tamamlanıncaya kadar olayla ilgili "ilçe genelinde ve yurt çapında huzur ve güven ortamı ile kamu düzenini bozucu eylem ve davranışlara dönüşebileceği ve yürütülen soruşturmanın akamete uğratılabileceği" gerekçesiyle yayın yasağı getirildiğini açıkladı.

Telif hakkı SELİN GİRİT
Image caption Yaralı yakınlarının Numune Hastanesi'ndeki bekleyişi sürüyor.

İlk incelemelere göre yangının nedeni elektrik kontağı

Adana Valisi Mahmut Demirtaş ise olayla ilgili yaptığı açıklamada, "12 cenazeye ulaştık" dedi.

Ölenlerden 11'inin öğrenci, birinin eğitmen olduğunu belirten Demirtaş, 22 yaralının hastanelerde tedavi altında olduğunu söyledi.

Cenazeler, otopsi için Adana Adli Tıp Kurumu'na gönderildi.

Demirtaş yangının olası nedeniyle ilgili, "İlk çalışmalarımıza göre elektrik kontağından olduğu söylendi" diye konuştu.

Ancak bu konudaki kesin açıklamanın Çarşamba sabahı yapılacağı belirtiliyor.

Demirtaş aynı zamanda 54 kişilik bir kapasiteye sahip üç katlı yurtta 34 öğrencinin bulunduğunu aktardı.

Aladağ İlçesi Belediye Başkanı Mustafa Alpgedik, yangının zemin katta çıktığını, kısa sürede alevlerin yükseldiğini, üçüncü kat ahşap olduğu için yangının büyüdüğünü söyledi. Ahşap katın yanması ile çatının tamamen çöktüğü belirtildi.

Telif hakkı DHA
Telif hakkı DHA
Image caption Kız öğrenci yurdunda çıkan yangının Aladağ ilçesinin tamamında görülmesi sebebiyle vatandaşlar ve öğrencilerin aileleri olay yerine akın etti.

Bakanlardan taziye mesajları

Anadolu Ajansı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım'ın Adana Valisi Mahmut Demirtaş'tan bilgi aldığını aktardı.

Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, twitter'dan yaptığı açıklamada, "Adana'da bir öğrenci yurdunda çıkan yangında hayatını kaybeden kardeşlerimiz var. Brüksel'de aldığım bu acı haber yüreğimizi yaktı" ifadesini kullandı.

Aynı şekilde Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da twitter'dan taziye mesajı yayınladı.

Telif hakkı DHA
Image caption Ekiplerin üç katlı kız öğrenci yurdundaki çalışmaları gece boyunca devam etti.

İlgili Konular

İlgili haberler