Anayasa değişikliği teklifi haftaya Meclis'e sunulacak

Bahçeli ve Yıldırım Telif hakkı Reuters

Başbakan Binali Yıldırım ve Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli, anayasa değişiklik paketi üzerine yaptıkları görüşmenin ardından bir basın toplantısı düzenledi.

Başbakan Binali Yıldırım, "Anayasada sınırlı bir değişiklik yapılması konusu gündemimizdedir. MHP ile görüşmeler belirli bir olgunluğa erişmiştir. Son gözden geçirmeler de yapılacak ve önümüzdeki hafta AK Parti olarak anayasa değişiklik teklifimizi Meclis'e sunmuş olacağız. Ondan sonraki iş Meclis'imizin iradesidir" diye konuştu.

Yıldırım, Anayasa değişiklik teklifinin Meclis'te kabul edilmesi halindeyse yaz başında referanduma gidilebileceğini ifade etti.

'Cumhurbaşkanının partisiyle ilişiği devam edecek'

Yıldırım, sunacakları anayasa teklifinin MHP'nin de üzerinde mutabık kaldığı bir metin olacağını söyledi:

"Şüphesi sunacağımız bu teklif, MHP'nin de üzerinde mutabık kaldığı veya müzakere edip uzlaştığımız bir metin olacak. Dolayısıyla Meclis görüşmelerinde buna göre de işlem görecek. Bu değişiklikte cumhurbaşkanının, eğer seçilirse, partisiyle ilişiği devam edecek. Yapılan en önemli değişiklik budur. Mevcut anayasada 'partisiyle ilişiği kesiliyor' hükmü var. Bunun yerine partisiyle ilişiği devam edecek."

Yıldırım, "Bu değişiklikte cumhurbaşkanının, eğer seçilirse, partisiyle ilişiği devam edecek. Yapılan en önemli değişiklik budur. Mevcut anayasada 'partisiyle ilişiği kesiliyor' hükmü var. Bunun yerine partisiyle ilişiği devam edecek" dedi.

Teklifi AKP sunacak, metin imzaya açıldı

Yıldırım, AKP'nin teklifinde MHP'nin imzasının olup olmayacağı sorusuna, "Hayır. AK Parti kendi anayasa değişikliği olarak bu teklifi sunacak. Sunacağımız bu teklif MHP'nin de üzerinde mutabık kaldığı veya müzakere edip, uzlaştığımız bir metin olacak. Dolayısıyla Meclis görüşmelerinde buna göre de işlem görecek" diye yanıt verdi.

Mutabık kalınan metinde son kez hangi konuların gözden geçirileceği sorulan Yıldırım, "Şekil olarak, usül olarak, yazım olarak bazı konuların gözden geçirilme ihtiyacı var. Bu bizim ortak anlayışımız. O bakımdan bu 1-2 gün içerisinde arkadaşlarımız bunları Sayın Genel Başkan'ın, bizim bakış açımızı dikkate alarak, tamamlamış olacaklar" cevabını verdi.

Anayasa değişiklik teklifi, AKP grubunda bugün imzaya açıldı.

Yaz başında referandum olasılığı

Referandumun ne zaman yapılacağına ilişkin soru üzerine Yıldırım, şunları kaydetti:

Telif hakkı AFP

"Yasa çok açık, Meclis görüşmeleri tamamlandıktan sonra 60 gün içerisinde referandum öngörülüyor. Dolayısıyla Meclis çalışmalarının tamamlanmasından sonra, Meclis kabulünden sonra 60 günlük süre daha buna ilave edebilirsiniz. Eğer bütün her şey yolunda giderse yazın başında inşallah böyle bir durum olabilir".

Bahçeli: Görüşmemiz olumlu geçti

MHP lideri Bahçeli ise çok kısa bir süre içerisinde uzlaşılan metnin Meclis'e sunulacağını belirtti ve şunları söyledi:

"Anayasa değişikliği üzerinden Sayın Başbakan'ımızla zaman zaman bir araya gelerek, konunun olgunlaşması noktasında çaba sarf edilmiştir.

"Bugünkü görüşmemiz de son değerlendirmeler ışığında olumlu geçmiştir. İnşallah çok kısa süre içerisinde TBMM'ye bir metin sunulmuş olacaktır. Sunulmuş olan metin, artık Meclis'in değerlendirmesi ışığında sonuçlandığı takdirde memleketimiz için hayırlı sonuçlar vereceği inancındayım".

'Gündemde seçim yok'

Bu arada Başbakan Yıldırım erken seçim iddialarıyla ilgili ise "Seçim diye bir şey söz konusu değil" dedi ve sözlerini şöyle sürdürdü:

"Gündemde seçim yok. Yakın zamanda seçim yaptık. Vatandaş artık işine gücüne bakacak. Sürekli seçimle vatandaşımızın ne vaktini ne de parasını israf etmememiz lazım. Ülkemizin daha fazla büyümeye, kalkınmaya ve milli sorunumuz haline gelen FETÖ ve bölücü terör örgütüyle daha kararlı, içeride ve dışarıda mücadele etmek gibi önemli bir işi de vardır. Bunu da gözden uzakta tutmamamız lazım".

İlgili haberler