Bakan Işık: Fırat Kalkanı Harekâtı'nda 16 askerimiz şehit oldu

El Bab'da yoğun çatışmalar devam ediyor. (Arşiv fotoğrafı) Telif hakkı Getty Images
Image caption El Bab'da yoğun çatışmalar devam ediyor. (Arşiv fotoğrafı)

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Fırat Kalkanı Harekâtı kapsamında Suriye'nin El Bab kasabasında yaşanan çatışmalarda yaşamını yitiren asker sayısının 16'ya yükseldiğini belirtti.

TBMM Genel Kurulu'nda harekâtla ilgili bilgi veren Işık, Özgür Suriye Ordusu'nun da kayıpları bulunduğunu belirtti.

Işık, El Bab operasyonuyla ilgili olarak "Mevcut aşamada El Bab'ın DEAŞ'tan temizlenmesi için büyük mücadele verilmektedir. Burada DEAŞ büyük direnç göstermektedir" dedi.

Işık, Fırat Kalkanı Harekâtı'nın bilançosuyla ilgili olarak ise şunları söyledi:

"Cerablus, Er Rai ve DEAŞ açısından büyük sembolik önem taşıyan Dabık'ın kurtarılmış olması mühimdir. Böylece, 2 bin kilometrekare civarında bir alan teröristlerden temizlenmiş, 225 meskun mahal özgürleştirilmiştir.

Telif hakkı Getty Images
Image caption Milli Savunma Bakanı Fikri Işık

"Bugüne kadar Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında DEAŞ terör örgütünden 1005 terörist etkisiz hale getirilmiştir. Ayrıca DEAŞ'a ait 4 tank, 29 havan, 41'i silahlı 97 araç, 621 bina ve 61 savunma mevzii, 28 komuta merkezi, 17 cephanelik imha edilmiş, 11 bombalı araç tesirsiz hale getirilmiştir. PKK/PYD/YPG teröristlerinin 299'u etkisiz hale getirilmiştir. Bu operasyonlar sırasında PKK/PYD/YPG'ye ait 14 bina, 4 savunma mevzii, 5 araç ve 1 Drone da imha edilmiştir."

Rus ajansındaki habere tekzip

Bu arada Bakan Işık, Çarşamba günü Rus RİA Novosti haber ajansında yer alan ve kendisine ait olduğu belirtilen "Doğu Halep'in militanlardan arındırılması için başarılı operasyonun devam ettiğini gözlüyoruz" ifadesinin kendisine ait olmadığını söyledi.

Işık, bununla ilgili bir tekzip yayımladığını belirtti.

İlgili Konular

İlgili haberler