HDP TBMM Başkanvekili Pervin Buldan, İstanbul'da ifade verdi

PERVİN BULDAN Telif hakkı DHA

Halkların Demokratik Partisi (HDP) TBMM Başkanvekili ve İstanbul Milletvekili Pervin Buldan, bu sabah Bakırköy Adalet Sarayı'nda ifade verdi.

Doğan Haber Ajansı (DHA), Buldan'ın "suçu ve suçluyu övmek" ile "terör örgütü propagandası yapmak" suçlarından hakkında açılan dava kapsamında ifade verdiğini bildirdi.

Anadolu Ajansı'nın haberine göre ise Iğdır Ağır Ceza Mahkemesi, Buldan'ın ek ifadesinin alınması için Bakırköy Ağır Ceza Mahkemesine yazı gönderdi.

Söz konusu yazı üzerine Bakırköy İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri Buldan'ın bulunduğu adrese giderek, tebligatı kendisine iletti.

Avukatıyla 6. Ağır Ceza Mahkemesine giderek ek ifade verdiği belirtilen Buldan, ifadesini vermesinin ardından Bakırköy Adalet Sarayı'ndan ayrıldı.

Buldan: Sorulara cevap vermedim

Pervin Buldan, ifadesini verdikten sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, "Sabah 09:00'da evime gelen ekipler tarafından gözaltına alındım. Bugün talimatla duruşmam vardı ancak ifade vermeyeceğimizi beyan ettik daha önce, duruşmaya gelmeyeceğimizi biliyorlardı. Gelip evden beni zorla gözaltına aldılar, Adliye'ye getirildim, ancak sordukları sorulara cevap vermedim" dedi.

Telif hakkı Reuters
Image caption Pervin Buldan (solda), "Adliye'ye getirildim ancak sordukları sorulara cevap vermedim" dedi.

Buldan, açıklamasında ayrıca, "Bugün yapılan gözaltıların ve milletvekillerinin tutuklanmasının siyasi bir karar olduğunu ifade ettim. 12 milletvekilimizin cezaevinde hukuksuz bir şekilde yattığını da söyledim" ifadelerini kullandı.

HDP milletvekili, gözaltına alındığını Twitter hesabından duyurmuştu.

Image caption Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP) TBMM Başkanvekili ve İstanbul Milletvekili Pervin Buldan, gözaltına alındığını Twitter hesabından duyurmuştu.

HDP Genel Merkezi'nden yapılan açıklamada "TBMM Başkanvekili ve İstanbul Milletvekilimiz Pervin Buldan bu sabah İstanbul'da evinden hukuksuzca gözaltına alınmıştır" ifadesi kullanılmıştı.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü: Gözaltı işlemi yapılmadı

İstanbul Emniyet Müdürlüğü ise yazılı bir açıklamayla herhangi bir gözaltı işlemi yapılmadığını duyurdu.

Emniyet Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamada, "Bugün bazı basın yayın organlarında yer alan HDP İstanbul Milletvekili ve TBMM Başkanvekili Pervin Buldan'ın İstanbul'da gözaltına alındığına dair haberler gerçeği yansıtmamaktadır. Iğdır Ağır Ceza Mahkemesi'nin talimatı gereği Bakırköy 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Pervin Buldan hakkında çıkartılan zorla getirilme kararı bugün saat 08.50'de kendisine ait ikamette tebliğ edilmiş, herhangi bir gözaltı işlemi yapılmamış olup, avukatı ile birlikte kendisine ait araçla mahkemeye intikal etmiştir. Kamuoyunun bilgisine sunulur" ifadelerine yer verdi.