Reina saldırısı hakkında neler biliniyor?

Reina saldırısı sonrasında gece kulübünün önüne karanfil bırakanlar. Telif hakkı AFP

Yeni yılın ilk saatlerinde İstanbul'un Ortaköy semtinde bulunan Reina gece kulübüne düzenlenen silahlı saldırıda 39 kişi hayatını kaybetti.

Saldırıda 71 kişi de yaralandı. Saldırıyı Irak Şam İslam Devleti üstlendi ancak şu ana kadar saldırıyı düzenleyen kişi yakalanamadı.

Cihazınızda ses/video gösterim programı bulunamadı
BBC Türkçe 39 kişinin IŞİD saldırısında hayatını kaybettiği Reina'ya girdi.

Saldırı nasıl gerçekleşti?

1 Ocak 2017, TSİ 01.15 sularında, Reina gece kulübüne gelen silahlı bir kişi, önce kulübün girişindeki bir polisi, bir güvenlik görevlisini ve bir sivili öldürdü.

Ardından gece kulübüne giren saldırgan, 500 ila 600 kişinin bulunduğu mekanda ateş açmaya başladı.

Görgü tanıkları saldırganın tek kişi olduğunu, sırtında bir sırt çantasıyla gece kulübüne girip ateş açtıktan sonra kaçtığını anlattı.

BBC'ye konuşan görgü tanığı İsmail Çelebi, "İçeride arkadaşlarımla birlikteydim. Bir ara, arabamı kontrol etmeye gittim. İlk başta sesleri duyunca intihar saldırısı sandım. Sonra silahlı saldırı olduğunu anladım. Geri döndüğümde, yüzlerce insan üst üste yığılmıştı. Çığlık atıyorlardı, ağlıyorlardı. Arkadaşlarımı aramak istedim, ama herkes birbirini ezerek dışarı çıkmak için koşuyordu" dedi.

Başbakan Binali Yıldırım ise saldırganın silahını olay yerinde bırakarak, kargaşadan yararlanıp kaçtığını söyledi.

Türk basınında yer alan haberlerde,

Image caption İstanbul Emniyeti, Reina'da 39 kişinin hayatını kaybettiği silahlı saldırıyı düzenlediğinden şüphelenilen kişiye ait olduğu belirtilen bir fotoğrafı basınla paylaşmıştı.

Saldırıyı kim düzenledi?

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD), Reina saldırısının 'askerlerinden biri tarafından gerçekleştirildiğini' açıkladı.

IŞİD'den yapılan yazılı açıklamada, Türkiye 'Hıristiyanların koruyucusu' olarak tanımlandı ve 'Türkiye'nin askeri operasyonları devam ettikçe saldırıların da süreceği' ifade edildi.

Cihazınızda ses/video gösterim programı bulunamadı
IŞİD'in üstlendiği Reina saldırısı örgütün Orta Asya'daki varlığını gündeme getirdi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, saldırıyı düzenleyen IŞİD üyesinin kimliğinin tespit edildiğini söylese de kimliği kamuoyuyla paylaşmadı.

Saldırıyı düzenleyen kişinin Orta Asya uyruklu olduğu yönünde haberler Türk basınında yer aldı.

Kasım ayında Türkiye'ye geldiği sanılan zanlının hangi ülkeden ülkeye giriş yaptığı konusunda çelişkili bilgiler var.

Reina saldırısının zanlısı ile ilgili olarak bilinenler neler?

Reina saldırısında hayatını kaybedenlerin milliyetleri
Ülke Hayatını kaybeden kişi sayısı
Türkiye 11
Suudi Arabistan 7
Lübnan 3
Ürdün 2
Fas 2
Hindistan 2
Irak 2
Tunus 2
Kuveyt 1
Rusya 1
Belçika 1
İsrail 1
Suriye 1
Kanada 1

Hayatını kaybedenler kimlerdi?

Saldırıda ölen 39 kişinin 38'inin kimliğinin belirlendiği ifade ediliyor.

AA, ölenlerin 11'inin Türk vatandaşı, 25'inin ise yabancı uyruklu olduğunu aktardı.

Bir kişi hem Belçika hem de Türkiye vatandaşıydı.

Reina saldırısında hayatını kaybedenlerin hikayeleri

Telif hakkı AP

11 Türk vatandaşının cenazesi, Adli Tıp'taki incelemelerin ardından ailelerine teslim edildi.

Hayatını kaybedenlerin 25'i erkek, 14'ü ise kadın.

Saldırıda 3 vatadaşı öldürülen Lübnan, Türkiye'ye heyet gönderme kararı aldı.

Hükümetin tepkisi ne oldu, operasyonlar ne şamada?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan saldırının ardından bir konuşma yapmadı ancak yazılı bir mesaj paylaştı.

Erdoğan mesajında, "Ülkemize yönelik tehditleri ve saldırıları, kaynağında yok etme konusunda da kararlıyız" vurgusunu yaparken, saldırıların bölgede yaşanan hadiselerden bağımsız olmadığını söyledi.

Erdoğan ayrıca, "Milletimizin huzuruna kastedenler ve onların taşeronları, sivilleri de hedef alan menfur saldırılarla, ülkemizi istikrarsızlaştırmaya, halkımızın moralini bozarak kaos oluşturmaya çalışıyorlar" dedi.

Saldırının ardından başlatılan operasyonlarda son olarak İzmir'de 20, İstanbul'da 7 kişi gözaltına alınmış durumda.

İstanbul'da gözaltına alınan 7 kişinin Doğu Türkistanlı olduğu ifade edildi.

Zanlının yurt dışına kaçma ihtimali üzerine Kırklareli'nde sınıra giden yolda geniş güvenlik önlemleri alındı. Ekipler, Bulgaristan'a ulaşımın sağlandığı Dereköy Sınır Kapısı yolunda güvenlik önlemlerini arttırdı, yola kapan kurdu.

Telif hakkı AFP

Uluslararası tepkiler nelerdi?

Reina saldırısının ardından birçok ülke Türkiye'ye taziye mesajları iletti ve saldırıyı kınadı.

  • ABD: ABD Dışişleri Bakanlığı ve Beyaz Saray'dan ayrı ayrı gelen açıklamalarda saldırı kınandı ve hayatını kaybedenlerin yakınlarına taziyeler iletildi. ABD'nin İstanbul Başkonsolosluğu saldırının ardından büyük bir güvenlik operasyonu başlatıldığını belirterek, vatandaşlarına güvenli bir yerde durmaları çağrısı yaptı. ABD Büyükelçiliği de Türkiye'de basına yansıyan ve 'ABD saldırının istihbaratını önceden almıştı' iddialarına yanıt verdi. Büyükelçilik açıklamasında, "‎Sosyal medyada dolaşan dedikoduların aksine, Amerikan hükümeti Reina kulübü dahil olmak üzere belirli eğlence yerlerine yönelik tehditlerle ilgili bilgi sahibi değildi ve Amerikan hükümeti Amerikalıları belirli mekanlar ya da mahallelerden uzak durmaları konusunda uyarmadı" dendi.
  • AB: Avrupa Komisyonu'nun Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikasından Sorumlu Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, paylaştığı Twitter mesajında "2017 İstanbul'da bir saldırıyla başladı. Dualarımız hayatını kaybedenler ve sevenleriye. Bu trajedileri önlemek için çalışmaya devam ediyoruz" dedi. AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Frans Timmermans ve Komisyon'un Genişlemeden Sorumlu Komiseri Johannes Hahn'dan da benzer kınama mesajları geldi.
  • Rusya: Devlet Başkanı Vladimir Putin, saldırıyı kınayan bir açıklama yayınladı. Putin, "Yeni yıl kutlamasında suçsuz insanları öldürmekten daha kötü bir suç düşünemiyorum. Fakat teröristlere insani duygular çok yabancı. Bizim ortak görevimiz terör saldırılarına kararlı bir şekilde yanıt vermek" dedi.
  • NATO: Genel Sekreter Jens Stoltenberg, Twitter'dan paylaştığı mesajında, "2017'ye İstanbul'da trajik başlangıç. Kalbim, yeni yılı kutlayan insanlara yönelik saldırıdan etkilenenler ve Türk halkıyla." dedi.
  • İran: Ülkenin Ankara Büyükelçiliği, saldırıyı kınayarak hayatını kaybedenlerin aileleriyle dayanışma içinde olduklarını ifade etti. İran'ın açıklamasında "Umarız işbirliğini artırarak, terörizm ve şiddetten uzak bir dünyaya kavuşuruz" ifadelerine yer verildi.

İlgili Konular

İlgili haberler