Reina saldırısında gözaltı sayısı 16'ya çıktı

ANMA Telif hakkı MARK LOWEN
Image caption Reina önünde bugün de anma törenleri düzenleniyor.

İstanbul Ortaköy'de bulunan gece kulübü Reina'ya yılbaşı gecesi düzenlenen ve 39 kişinin yaşamını yitirdiği saldırıyla ilgili soruşturma kapsamında gözaltına alınanların sayısı 16'ya yükseldi.

Anadolu Ajansı (AA), İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosunca yürütülen soruşturmanın çok yönlü devam ettiğini ve Atatürk Havalimanı'nda yabancı uyruklu iki kişinin gözaltına alındığını bildirdi.

AA'nın haberine göre, bu iki kişiyle birlikte toplam gözaltı sayısı da 16'ya ulaştı. Ayrıca söz konusu iki kişinin cep telefonları ve valizleri de detaylı şekilde incelenerek el konulduğu, daha önce gözaltına alınan 14 kişinin kişinin işlemlerinin ise sürdüğü belirtildi.

Doğan Haber Ajansı (DHA) ise Konya'da gözaltına alınanlar arasında saldırganın eşinin olduğunun da iddia edildiğini duyurdu. DHA'nın haberine göre, saldırganın Konya'da kaldığı süre içinde temas kurduğu kişiler tek tek araştırılıyor.

Image caption Saldırganın fotoğrafları dün basına dağıtılmıştı.

İhlas Haber Ajansı'na (İHA) göre ise saldırgan Kırgızistan'dan eşi ve iki çocuğuyla 20 Kasım'da uçakla İstanbul'a, buradan da karayolu ile önce Ankara'ya, sonra da Konya'ya gitti. İHA'nın haberine göre saldırganın eşi, "Saldırıyı televizyondan öğrendim. Değil DAEŞ üyesi eşimin sempatizan bile olduğunu bilmiyordum" dedi.

Reina saldırısının ardından İstanbul ve Konya'da operasyonlar düzenlenmişti.

Öte yandan TBMM'ye terörle mücadele konusunda bilgi veren İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 2016 yılı içerisinde 339 olası saldırının önlendiğini ve bu eylemlerin 313'ünü PKK'nın, 22'sini de IŞİD'in planladığını aktardı.

Telif hakkı Reuters

Fail olduğu söylenen Kırgız vatandaşı iddiaları reddetti

Bazı basın organları, zanlının Kırgızistan vatandaşı olduğunu öne sürmüş ve ona ait olduğu iddia edilen bir pasaportun fotoğrafını yayınlamıştı.

Ancak Kırgızistan'da yayın yapan AKIpress ajansı, pasaportu yayımlanan kişinin saldırıyla bağlantısı olduğu iddialarını reddettiğini, İstanbul'a iş için gittiğini ancak saldırı sırasında Kırgızistan'da olduğunu söylediğini bildirdi.

Söz konusu kişinin adı ve kimlik bilgilerinin yayınlanmasının ardından Kırgızistan makamları, konuyla ilgili inceleme başlattıklarını belirterek, Türk yetkililere temasa geçtiklerini söylemişti.

TURYID: İstanbul'u sessizliğe kaptırmayacağız

Saldırının yaşandığı Reina'nın önü ise bugün erken saatlerde farklı grupların eylemlerine sahne oldu.

Turizm Restoran ve Kulüp Yatırımcıları İşletmeleri Derneği (TURYID), Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Haznedaroğlu ve Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü ile birlikte Kuruçeşme'den Reina'ya sessiz bir yürüyüş düzenledi.

Telif hakkı MARK LOWEN
Image caption BBC muhabiri Mark Lowen, törene katılan bir kadının kendisine, "Yaşam tarzımı değiştirmeyeceğim, çünkü o zaman burası benim Türkiyem olmaktan çıkar" dediğini bildirdi.

Yürüyüşün ardından basına bir açıklama yapan TURYID Başkanı Kaya Demirer, halka dışarıda gezmeye devam etmesi çağrısı yaptı.

Demirer, "Bu toplum, İstanbul gibi bir markayı kesinlikle sessizliğe hapsetmeyecektir. Çıkın, gezmeye çıkın, lokantaya çıkın. Yaşam alışkanlıklarınızı bırakmayın. Sizlerden istediğimiz budur. Kimse bize sırtını çevirmesin... İstanbul'u sessizliğe kaptırmayacağımızı tüm dünyaya sesleniyoruz" dedi.

Telif hakkı DHA

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) İstanbul İl Teşilatı da Reina önünde saldırıda yaşamını kaybedenler için bir anma töreni düzenledi.

İlgili haberler