Yıldırım: Başika konusunu dostane bir şekilde çözüme ulaştıracağız

Yıldırım ve İbadi Telif hakkı Reuters

Ankara ve Bağdat arasındaki Başika krizinin ardından, Başbakan Binali Yıldırım bugün resmi ziyaretlerde bulunmak üzere Irak'a gitti.

Irak Başbakanı Haydar el İbadi ve Başbakan Binali Yıldırım'ın başkent Bağdat'ta düzenlediği ortak basın toplantısında Türk askerinin Musul yakınlarındaki Başika kampındaki varlığı da gündeme geldi.

Başbakan Yıldırım, "Bu konuyu bir şekilde dostane çözüme ulaştıracağız" dedi.

Irak Başbakanı İbadi ise Türk tarafının "bu meselenin kısa bir zaman içinde uygun bir şekilde çözüleceğini vurguladığını" söyledi.

Türkiye-Irak ortak bildirisi

Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi toplantısı (YDSK) sonucunda ise bir ortak bildiri yayınlandı.

Ortak bildiride Başika kampının bir Irak kampı olduğunun altı çizildi. Bağdat Yönetimi ise Türkiye'nin Başika kampından askerlerini çekmesi talebini yineledi.

Bildirinin bazı maddeleri şöyle:

  • İki taraf, Başika Kampı'nın bir Irak kampı olduğunu vurguladı.
  • Irak tarafı, Başika kampı hususundaki tutumunun sabit olduğunu belirterek, Türk tarafının kuvvetlerini çekmeye yönelik süreci başlatması ve bu meselenin sona erdirilmesi gerekliliğini vurguladı.
  • Türk tarafı, Irak'ın toprak bütünlüğüne ve egemenliğine saygı duyduğunu yineledi.
  • İki taraf, topraklarında herhangi bir "terör örgütünü" bulundurmayacaklarını ve iki ülkenin milli güvenliğini tehdit eden herhangi bir faaliyette bulunulmasına izin vermeyeceklerini vurguladı.
  • İki taraf, Uluslararası Koalisyon'un IŞİD'e karşı yürüttüğü mücadelede işbirliği içinde hareket edeceklerini belirtti.

Sincar'daki PKK varlığı

Basın toplantısı sırasında PKK'nın Irak'ın kuzeybatısında bulunan Sincar'daki varlığına da değinildi.

Başbakan Yıldırım, "Peşmerge ve Irak merkezi güçleri ile Sincar'ın terör unsurlarından temizlenmesi konusunda gerekli çalışmalar yapılacak" dedi.

Binali Yıldırım Başika krizinin ardından ilk kez Irak'ı ziyaret ediyor. Basın toplantısından önce iki lider bir görüşme yaptı.

Başbakan Bağdat'ta Irak Cumhurbaşkanı Fuad Masum ve Temsilciler Meclisi Başkanı Selim Cuburi'yle de görüşmeler yapacak.

Yıldırım, Irak'ın önde gelen siyasi yetkilileri, kanaat önderleri ve Iraklı Türkmenlerin temsilcileriyle bir araya gelecek.

Erbil'e de gidecek

İki günlük resmi ziyarette Binali Yıldırm, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin başkenti Erbil'i de ziyaret edecek.

Başbakan Erbil'de IKBY Başkanı Mesud Barzani ve Başbakanı Neçirvan Barzani ile görüşmeler yapacak.

Başbakanlık'tan yapılan açıklamada görüşmede güvenlik, ekonomi, enerji ve ulaştırma alanlarında işbirliğin masada olacağı belirtildi.

Türkiye'nin Musul yakınlarında bulunan Başika kampındaki askeri varlığı ve Musul'un Irak Şam İslam Devleti'nden (IŞİD) geri alınmasını amaçlayan operasyon kapsamında IŞİD güçlerini topçu atışlarıyla vurması Ankara ile Bağdat'ı karşı karşıya getirmişti.

Irak, Türkiye'nin Musul operasyonuna katılmasına karşı çıkarken, Ankara ise hem sahada hem de operasyon sonrası diplomatik görüşmeler için masada olacağını söylemişti.

Haydar El İbadi, "Türk tarafından pek çok kez Irak'ın işlerine karışmamalarını istedik. Türklerin macerasının bölgesel bir savaşa dönüşmesinden korkuyorum" demişti.

İlgili Konular