Gülen yapılanması soruşturmasında 243 TSK personelin hakkında gözaltı kararı

POLIS SORUSTURMA Telif hakkı Getty Images
Image caption Arşiv fotoğrafı

Fethullah Gülen yapılanmasıyla ilgili yürütülen soruşturma kapsamında 54 ildeki 243 Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) personeli hakkında gözaltı kararı çıkartıldı.

Anadolu Ajansı (AA), gözaltı kararının, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından söz konusu kişilerin şifreli mesajlaşma uygulaması "Bylock"u kullandıkları için çıkartıldığını bildirdi.

AA'nın haberine göre, karar doğrultusunda 54 ilde operasyon düzenlendi ve şüphelilerden bir kısmı gözaltına alınırken, bazı adreslerde arama yapıldı.

ByLock mobil mesajlaşma uygulaması, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın 15 Temmuz darbe girişimi öncesinde hazırladığı "Ana Gülen Yapılanması" iddianamesinde geçiyor.

İddianamede Gülen hareketine atıfla "Acrobits, Softphone, Bylock isimli programlar ile de cep telefonunda kullanılan internet aracılığıyla güvenli kriptolu, şifreli görüşmeler yapılmaktadır" ifadesi kullanılıyor.

Darbe girişimiyle başlatılan soruşturma kapsamında, bunu planlayanların ve katılanların Bylock uygulaması üzerinden mesajlaştıkları öne sürülüyor.

İlgili haberler