Şimşek: Türkiye artık Esadsız çözümde ısrar edemez, gerçekçi değil

Beşar Esad Telif hakkı Reuters

Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Türkiye'nin artık Suriye Devlet Başkanı Esad'sız bir çözüm için ısrar edemeyeceğini söyledi ve "Bu gerçekçi değil" dedi.

İsviçre'nin Davos kasabasında düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu'nda konuşan Şimşek, "Pragmatist olmalıyız. Gerçekçi olmalıyız. Sahadaki gerçekler fazlasıyla değişti. Türkiye artık Esad'sız bir çözüm için ısrar edemez. Gerçekçi değil" diye konuştu.

Ancak daha sonra Başbakan Yardımcılığı'ndan yapılan yazılı açıklamada Şimşek'in sözlerinin çarpıtıldığı vurgulandı.

Açıklama şöyle;

"Başbakan Yardımcımız Sn. Mehmet Şimşek'in; Davos'ta konuşmacı olarak katıldığı 'Suriye ve Irak : Anlaşmazlığı Bitirme' panelinde Suriye meselesine ilişkin gelen bir soru üzerine verdiği cevap çok nettir. Başbakan Yardımcımız Sn. Mehmet Şimşek gelen soruya cevap olarak; Suriye'deki trajedinin müsebbibinin Esad olduğunu, Esad'ın içinde olduğu bir çözümü içselleştirmenin mümkün olmadığını, Amerika'nın üzerine düşeni yapmadığını, Rusya ve İran'ın sahada durumu değiştirdiğini ve bundan sonra esas odaklanılması gereken konunun ateşkes ile insanların hayatının korunması olduğunu net bir şekilde ifade etmiştir.

Ancak Sputnik Haber Ajansı konuyu bağlamından çıkartarak Başbakan Yardımcımızın "Türkiye artık Esad'sız bir anlaşmada ısrar edemez" dediğini yönünde bir algı oluşturmaya çalışmıştır. Başbakan Yardımcımız Sn. Mehmet Şimşek'in hiçbir şekilde haberde yer verildiği gibi bir ifadesi olmamıştır. Bu Sputnik Haber Ajansının kendi yorumudur."

Bu ayın başlarında Hürriyet gazetesine bir röportaj veren hükümet sözcüsü ve Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş da Suriye politikasında değişikliğe gidildiğini söylemiş ve "Baştan beri büyük yanlışlarla dolu olduğuna inananlardanım… Şimdi bunları tamir ediyoruz, düzeltiyoruz" demişti.

Cihazınızda ses/video gösterim programı bulunamadı
Dünya Ekonomik Forumu'nda konuşan Şimşek, "Esad konusunda gerçekçi olmalıyız" dedi.

Ancak Kurtulmuş, hükümetin bu tutumunun Esad konusundaki yaklaşımda bir değişiklik anlamına gelmediğini de ifade ederek, "Tabii ki Esad rejiminin, zalimlerin yanında yer alacak değiliz… Böyle bir katilin iş başında durmasının insani olmadığını düşünüyoruz. Ama ortada barış sürecinin görüşmelerinin başlamasıyla birlikte karşılıklı olarak karar verecek olan, masadaki insanlar" diye konuşmuştu.

Türkiye, Rusya'yla birlikte Kazakistan'ın başkenti Astana'da yeniden başlatılacak olan Suriye barış müzakerelerine arabuluculuk etmeye hazırlanıyor.

23 Ocak Pazartesi günü düzenlenecek ilk toplantıya, Suriyeli muhalifler ve Esad yönetimi temsilcilerinin yanı sıra Birleşmiş Milletler Suriye özel temsilcisi de katılacak.

Rusya, bugün ABD Başkanlığı görevini devralan Donald Trump yönetiminin de Astana'ya delegasyon göndermesini ümit ettiklerini söylemişti.

İlgili haberler