El Bab'da IŞİD saldırısı: 1 asker hayatını kaybetti, 5 asker yaralı

Suriye'de operasyon Telif hakkı AFP

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Fırat Kalkanı Harekâtı'nın sürdüğü Suriye'nin El Bab kenti yakınlarında Irak Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) yaptığı roketatarlı saldırıda bir askerin hayatını kaybettiğini, 5 askerinse yaralandığını açıkladı.

TSK'nın yaptığı yazılı açıklamada IŞİD militanlarının Türk birliğinin bulunduğu bölgeye yaptığı saldırı sonrası, yaralı askerlerin bölgeden tahliye edilerek tedavi için Gaziantep ve Kilis'teki hastanelere getirilmesi için alarm durumuna geçildiği ifade edildi.

Açıklamada, "Birlikte bulunan bazı Türk askerlerinin yaralandığı saldırı sonrası DEAŞ terör örgütü unsurlarının bulunduğu bölge karadan ve havadan ateş altına alındı" denildi.

Fırat Kalkanı Harekâtı: 17 IŞİD'li öldürüldü

TSK'nın daha önce , Fırat Kalkanı Harekâtı kapsamında yapılan operasyonlarda 17 IŞİD militanının öldürüldüğü açıklanmıştı.

Genelkurmay Başkanlığı'nın yaptığı açıklamaya göre, Suriye'de devam eden Fırat Kalkanı Harekâtı kapsamında, IŞİD'e ait 180 hedef karadan, El Bab bölgesindeki 1 hedef de havadan bombalanarak imha edildi.

Genelkurmay Başkanlığı'nın açıklamasında şu ifadeler yer almıştı:

"Hedef tespit vasıtaları ile tespit edilen 180 DEAŞ hedefine ateş destek vasıtaları ile atış yapılarak bölgedeki terörist grupların faaliyetleri baskı altına alınmış; DEAŞ mensuplarınca kullanılan bazı barınma yerleri, savunma mevzileri, komuta kontrol tesisleri, silah ve araçları imha edilmiştir.

"Hava Kuvvetlerimize ait uçaklar tarafından, El Bab bölgesinde tespit edilen 1 DEAŞ hedefine yönelik düzenlenen hava harekatı sonucunda, barınma maksadı ile kullanılan 1 bina imha edilmiştir.

"Koalisyon hava unsurları tarafından, hava harekatı icra edilmemiştir. Gün içinde, icra edilen harekat kapsamında tespiti yapılan 17 DEAŞ mensubu etkisiz hale getirilmiştir. DEAŞ'tan temizlenen bölgelerde muhaliflere destek sağlayan patlayıcı madde tespit ve imha timlerimiz tarafından 30 el yapımı patlayıcı imha edilmiş, harekatın başından bugüne kadar, çoğu tuzaklanmış 3 bin 149 el yapımı patlayıcı 55 mayın kontrollü olarak etkisiz hale getirilmiştir."

İlgili Konular