Meral Danış Beştaş tutuklandı

Meral Danış Beştaş Telif hakkı TBMM

6-7 Ekim 2014'teki Kobani olayları nedeniyle HDP Merkez Yürütme Kurulu hakkında açılan soruşturma kapsamında gözaltına alınan HDP'nin üç milletvekili Hüda Kaya, Altan Tan ve Meral Danış Beştaş, Diyarbakır adliyesinde ifadeleri alındıktan sonra adli kontrol şartıyla serbest bırakılmışlardı. Ayhan Bilgen ise tutuklama istemiyle mahkemeye sevk edilmiş ancak hakim tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı.

Bu karara itiraz eden Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcısı, Ayhan Bilgen ve Meral Danış Beştaş hakkında yakalama kararı çıkarttı. Beştaş akşam saatlerinde yeniden Diyarbakır'daki evinden gözaltına alındı.

Adana Milletvekili, gözaltına alınmasını Twitter hesabından duyururken, "Akşam saatlerine kadar Diyarbakır adliyesindeydim. Eve gelince hakkımda yakalama kararı verildiğini öğrendim. Demokrasi mücadelemiz sürecek" ifadelerini kullandı.

Nöbetçi 5. Sulh Ceza Hakimliğinde sorgusu yapılan Beştaş "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan tutuklandı.

Telif hakkı TWITTER

HDP Van Milletvekili Lezgin Botan da "örgüt üyeliği ve propagandası" yaptığı gerekçesiyle Van Havaalanı'nda gözaltına alındı. Botan'ın adliyede ifadesi alındıktan sonra akşam saatlerinde serbest bırakıldı.

Van 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi ilk duruşmaya katılmayan Botan hakkında 'zorla getirme' kararı vermişti. Mahkeme heyeti, Botan hakkında ikinci duruşmada 'yakalama emri' düzenlenmesine ve hakkında yurt dışına çıkış yasağı uygulanmasına hükmetmişti.

Van Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede Botan için "terör örgütü propagandası yapmak", "suç işlemeye alenen tahrik" ve "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçlamalarıyla 11 yıldan 40 yıla kadar hapis cezası talep edilmişti.

Telif hakkı Getty Images

HDP'li Ziya Pir: Bilgen'in telefonuna ulaşamıyoruz

Doğan Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı, dün gözaltına alınıp serbest bırakılan Halkların Demokratik Partisi Sözcüsü (HDP) Ayhan Bilgen'in tekrar gözaltına alındığını duyurdu. Ancak, daha sonra BBC Türkçe'ye bilgi veren parti kaynakları Bilgen'in bir süre telefonuna ulaşılamayınca gözaltında olduğunun düşünüldüğünü söyledi. Parti kaynakları Bilgen'in gözaltına olmadığını ama telefonuna da hala ulaşaılamadığını belirtti.

HDP Diyarbakır Milletvekili Ziya Pir ise BBC Türkçe'ye telefonla yaptığı açıklamada, "Ayhan Bilgen'in gözaltında olup olmadığı konusunda elimizde bilgi yok. Tek bildiğimizi adliyede olmadığı. Çünkü şu an adliyede arkadaşlarımız var. Belki bir karakolda bekletiyorlardır. Net bir bilgimiz yok. Hüda Kaya alındığında da birkaç saat boyunca onun nerede olduğunu öğrenemedik. Ayhan Bilgen'in telefonuna ulaşamıyoruz dedi.

Bilgen, 6-7 Ekim 2014'teki Kobani olayları nedeniyle HDP Merkez Yürütme Kurulu hakkında açılan soruşturma kapsamında Pazar günü Ankara Esenboğa Havaalanı'nda gözaltına alınarak Diyarbakır'a getirilmişti.

HDP'nin Salı günü Diyarbakır'da Anayasa değişikliği referandumuyla ilgili bir deklarasyon yayımlaması bekleniyordu. Bilgen de bu açıklama için Diyarbakır'da bulunuyordu.

İdris Baluken tahliye edildi

4 Kasım tarihinden beri tutuklu bulunan HDP Diyarbakır Milletvekili İdris Baluken ise Diyarbakır'da görülen davanın ilk duruşmasında tahliye edildi.

HDP milletvekili İdris Baluken tahliye edildi

İdris Blauken, Kandıra Cezaevi çıkışında yaptığı açıklamada, "Türkiye halkları şunu bilsin, biz içeri girerken de barış diyorduk, demokrasi diyorduk, özgürlük diyorduk, içeride tecrit altındayken de yine barış, demokrasi, özgürlük dedik. Bugün de aynı mesajı veriyoruz; barış, demokrasi, özgürlük. Bu ülkede hepimiz bunu hak ediyoruz" dedi.

Duruşmayı izlemek için adliyeye gelen HDP Ağrı Milletvekili Nadir Yıldırım da, hakkında çıkartılan zorla getirilme kararı üzerine gözaltına alınmış, ifadesi alındıktan sonra serbest bırakılmıştı.

Gözaltına alınan HDP milletvekili Nadir Yıldırım serbest bırakıldı

Telif hakkı Getty Images
Image caption "20 Kasım 2016'da protestocular HDP'li vekillerin tutuklanmasını protesto etmek için buluştular, "teslim olmayacağız" yazan pankartlar taşıdılar.

11 milletvekili tutuklu

59 milletvekili olan HDP'nin, Eş Genel Başkanlar Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ dahil 12 milletvekili tutuklanmıştı.

HDP'nin tutuklu diğer milletvekilleri Selma Irmak, Nursel Aydoğan, Gülser Yıldırım, Ferhat Encü, Nihat Akdoğan, Abdullah Zeydan, Leyla Birlik, Çağlar Demirel ve Besime Konca.

4 Kasım 2016'da tutuklanan HDP Şırnak milletvekili Leyla Birlik, 4 Ocak'ta tahliye oldu.

Haklarında farklı soruşturmalar açılan Sırrı Süreya Önder, Ziya Pir, İmam Taşçıer gözaltına alınıp tahliye edilen HDP'lilerden.

KCK ana davasından gözaltına Nadir Yıldırım, Osman Baydemir, Alican Önlü, Ahmet Yıldırım hakkında da zorla getirilme kararı çıkartılmış, gözaltına alınan bu vekiller ifade işleminden sonra serbest bırakılmışlardı.

Yurtdışında bulunan HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız ve Van Milletvekili Tuba Hezer hakkında da yakalama kararı verilmişti.

İlgili Konular

İlgili haberler