Birleşik Krallık'taki Trump karşıtı eylemlere binlerce kişi katıldı

Londra protestp Telif hakkı Getty Images
Image caption Londra'daki Trump karşıtı protestonun adresi Başbakanlık ofisi oldu.

ABD'nin yeni başkanı Donald Trump'ın 7 ülke vatandaşlarına vize sınırlaması getirmesi sonrası başlayan protestolar Birleşik Krallık şehirlerine yayıldı.

Londra başta olmak üzere Glasgow, Edinburgh, Bristol'ında aralarında bulunduğu birçok şehirde düzenlenen protestolara binlerce kişi katıldı.

İngiltere Başbakanı Theresa May'e, "Trump'ın İngiltere ziyaretini iptal etme çağrısı" yapan kampanyada ise imza sayısı 1.5 milyonu aştı.

Başbakanlık ofisinden Pazartesi günü yapılan açıklamada, "May'in Kraliçe'nin davetini ABD Başkanı Trump'a iletmekten mutluluk duyduğu" ifadesi yer almıştı.

Aynı günün akşamında ise Başbakanlık ofisi önünde toplanan binlerce kişi Trump'ın planlanan ziyaretinin iptali için slogan attı.

Trump: Havaalanlarındaki sorunun nedeni kararnamem değil

Başbakan May'i de hedef alan protestocular, "Utan May" şeklinde slogan attı.

Theresa May, ABD ziyareti sonrasında gittiği Türkiye'de, ısrarlı sorulara karşın "Trump'ın vize sınırlaması kararını kınamaktan kaçınması" ile tepkilerin hedefi olmuştu.

Telif hakkı Getty Images
Telif hakkı Getty Images
Image caption Bristol'daki protesto gösterisinden bir kare.
Telif hakkı Getty Images
Image caption İskoçya'nın Edinburgh kentindeki protesto gösterisine de çok sayıda kişi katıldı.

Birleşik Krallık genelinde eylemler

Protesto gösterileri Birleşik Krallık'taki birçok şehirde daha düzenlendi.

Glasgow, Edinburgh, Cardiff, Newcastle, Sheffield, Oxford, Cambridge, Brighton, Gloucester, Leeds, York, Liverpool, Leicester gibi şehirlerde Trump karşıtı gösteriler yapıldı.

Yaklaşık 3 bin kişinin protesto için sokağa çıktığı Manchester'da Clare Solomon isimli bir gösterici, "Theresa May, Trump'la elele tutuştuğu ve ülkeye davet ettiği için bir utanç kaynağı" şeklinde konuştu.

Cihazınızda ses/video gösterim programı bulunamadı
Binlerce kişi Trump'ın 7 ülke vatandaşlarına vize sınırlması getirmesini protesto etti.