Ankara Üniversitesi'ndeki protestoya polis müdahalesi

Ankara Üniversitesi'nde girişleri engellenen protestocular Telif hakkı DHA
Image caption Grubun kampüse girişi ve basın açıklaması yapması çevik kuvvet polislerince engellendi.

Son Kanun Hükmünde Kararnamelerle (KHK) ihraç edilen akademisyenlere destek için Ankara Üniversitesi Cebeci Kampüsü'nde toplanan bazı akademisyen, milletvekilli ve vatandaşlara polis müdahale etti.

Grubun kampüse girişi ve basın açıklaması yapması çevik kuvvet polislerince engellendi.

Doğan Haber Ajansı, protesto için toplananlara polisin biber gazı ve plastik mermiyle müdahale ettiğini bildirdi.

BBC Türkçe'ye konuşan Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi'nden ihraç edilen akademisyenlerden Funda Başaran, "Kesin olarak bildiğimiz 20 arkadaşımız şu an gözaltında. İçlerinde ihraç edilen akademisyenler ve öğrenciler de bulunuyor" dedi.

Başaran, "Kampüste kalan öğrencilerimiz ve arkadaşlarımızın gözaltına alınmasından endişe ettiğimiz için kampüsü terk etmiyoruz" diye konuştu.

Ankara Valiliği ve Emniyet Müdürlüğü kaynakları ise Cebeci Kampüsü'ndeki müdahaleye ve gözaltılara ilişkin henüz bir açıklama yapılmayacağını aktardı.

Ankara Üniversitesi akademisyenlerinden ihraçlara tepki

KHK ile işten çıkarılan akademisyenler anlatıyor

YÖK: İhraçlarda inisiyatif üniversitelerde

'Darp edildim'

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi akademisyenlerinden Dinçer Demirkent de, polis tarafından darp edilerek kampüsten uzaklaştırıldığını belirtti:

"Sabah saat 9 gibi okula girdiğimde herhangi bir sorun yoktu. Sonra çıkıp tekrar girmek istediğimde üniversite güvenlik amiri içeri alamayacağını söyledi. Ardından polis geldi. Sırtıma ve boynuma vurarak, sürükleyerek okuldan dışarı çıkardılar."

Telif hakkı DHA

Ankara Üniversitesi akademisyenlerinden Cenk Yiğiter de BBC Türkçe'ye yaptığı açıklamada, kendisine okula kimsenin alınmayacağının söylenmesi sonrası sivil giyimli birisinin kendisine yumruk attığını, gözaltına alınmak istediklerini aktardı ve ekledi:

"Meslektaşlarım ve öğrencilerim o esnada beni polise vermemek için uğraştı. Hepimiz çevik kuvvet kalkanlarıyla 200 metre boyunca sürüklendik. Bu sırada amirler tarafından bize sürekli küfür edildi."

Telif hakkı DHA

Eğitim-Sen Ankara Şubesi, akademisyenlerin ihracı sonrası bugün Ankara Üniversitesi'nde 'Büyük Buluşma' çağrısı yapmıştı.

YÖK: OHAL Komisyonu değerlendirecektir

Öte yandan, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) akademisyenlerin KHK'lar ile ihraç edilmelerine yönelik eleştirilerin ardından yazılı bir açıklama yaptı.

YÖK'ün açıklamasında, kurulan Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu hatırlatılarak, "Bu komisyonun bütün mağduriyet müracaatlarını hukuk çerçevesinde ve toplumsal vicdanı tatmin edecek şekilde değerlendireceğine inanıyoruz" denildi.

Açıklamada, akademik personelin KHK'lar çerçevesindeki işlemlerinin üniversitelerce oluşturulan komisyonlar vasıtasıyla yürütüldüğü de belirtildi. Açıklamada ayrıca çıkan son KHK'nın, "diğer kurumlarda olduğu gibi akademide de yeniden değerlendirmeler sonrasında iade sürecinin başladığını gösterdiği" ifade edildi.